sobota 11. července 2020 Olga

Počet pracujících cizinců v Plzeňském kraji od loňska vzrostl

Více pracujících cizinců pobývalo v březnu na území Plzeňského kraje oproti údajům za stejné období loňského roku. Občanů ze zemí EU pracovalo na konci března v kraji 38 348, což bylo proti únoru o 156 více a meziročně o 1309 více.

„Dlouhodobě pracuje v kraji nejvíc Slováků, aktuálně 15 948. Následují Rumuni, jichž na konci března bylo 8714, a Bulhaři s počtem 6820 osob,“ informovala o tom Lenka Pavlíčková z krajské pobočky úřadu práce v Plzni. Počty pracovníků z prvních dvou zemí stouply. Pracovníci z EU nezvyšují náklady firem, které jen odevzdají na úřadu práce informační kartu o nástupu.

Proti únoru přibylo také cizinců ze zemí mimo EU, jimž stačí odevzdat informační kartu a nemusejí mít pracovní povolení, protože mají v ČR trvalý pobyt nebo někoho z rodiny s legálním pobytem. Jejich počet rostl od roku 2008 do loňského listopadu, poté dva měsíce klesal. Na konci března jich v kraji pracovalo 9662, meziměsíčně o 71 víc, meziročně o 949 více. Nejvyšší podíl tvoří Ukrajinci, jichž je 6625, následují Vietnamci a Moldavané, počty cizinců z prvních dvou zemí rostly.

Cizinců ze třetích zemí, kteří získali od úřadu práce povolení k práci, je v kraji 7847, proti únoru o 1347 více, ale proti březnu 2019 o 872 méně. Ve většině případů mají krátkodobá pracovní povolení do tří měsíců. Většina pracovních povolení se vyřizuje v režimu zaměstnaneckých karet, které slouží zároveň jako povolení k pobytu i k práci. Vydává je odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra a jejich počty nejsou zahrnuty v krajské statistice.

Továrny v kraji se bez cizinců neobejdou. "Začátkem března trvala příznivá ekonomická situace. Nejčastěji se jedná o pozice montážních dělníků, pomocných dělníků ve výrobě, obsluhy strojů nebo stavebních dělníků," uvedla Pavlíčková.

V Plzeňském kraji bylo ke konci března přes 10 800 lidí bez práce a pracovní úřady nabízely téměř 36 500 volných míst. Jejich prioritou je obsadit volná místa uchazeči, které mají v evidenci. Statistický úřad eviduje v kraji 215 000 zaměstnanců.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Vít Hassan

Štítky zaměstnanost, úřady práce, nezaměstnaní, podpora, cizinci, EU

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.