Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

Na nových lavičkách se moc ležet nedá a nejdou ani přemístit. Město mění i odpadkové koše

Venkovní mobiliář začalo postupně obnovovat a sjednocovat město Plzeň. V ulicích se objevují zrenovované nebo nové lavičky i odpadkové koše. S výměnou začala Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP) v centru města, už v nejbližších týdnech se budu nový mobiliář objevovat také v sadovému okruhu.

„Začali jsme s výměnou laviček na náměstí Republiky během února. Je tam nyní třicet kusů nových laviček, nahradily ty původní ve špatném stavu. Jsou ukotveny napevno v místech, kde nebudou překážet při kulturních a společenských akcích,“ popsal Aleš Tolar (STAN), náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí. Novými lavičkami hodlá také město bojovat s problémovými lidmi jako jsou opilci nebo bezdomovci. Lavičky totiž mají středové opěrky, a tak si na nich bude moci poležet už leda tak fakír. „Nově jsme zvolili typ lavičky se středovou loketní opěrkou znemožňující polehávání na lavičkách“ vysvětlil náměstek Tolar.

S obnovou pokračuje SVSMP také ve Smetanových a Kopeckého sadech, v Mlýnské strouze a v sadech Pětatřicátníků. „Lavičky v těchto lokalitách budou odmontovány, opraveny a vráceny na původní místo. Ve Smetanových a Kopeckého sadech jsou aktuálně lavičky mobilní, ty budou po repasi opět napevno ukotvené, aby je lidé nepřemisťovali, jako tomu bylo dosud,“ konstatoval Aleš Tolar. V Mlýnské strouze správa veřejného statku vymění staré dubové lavičky za nové, v sadech Pětatřicátníků pak budou lavičky rovněž zrepasované.

Co si myslí zastupitelé Plzně o optimalizaci systému odpadkových košů, které po desítkách mizely z ulic?

Velké pozdvižení způsobil v Plzni úbytek košů na odpad, které mizely po desítkách z ulic města. V některých obvodech jich město odebralo hned 50 a to bez náhrady. Podkladem pro návrh optimalizace košíků byl materiál Útvaru koncepce a rozvoje...

Mění se i odpadkové koše

Městská společnost Čistá Plzeň začala v březnu vyměňovat odpadkové koše v sadovém okruhu. Na zkoušku budou osazeny modifikované koše typu KOLN, které oproti stávajícím třicetilitrovým nádobám mají objem 50 litrů. Díky tomu nemusí být rozmístěny tak hustě jako dosud. Nové koše mají čtvercový půdorys a jejich horní část je kulatá, aby se nádoba nedala kutálet.

„Jde o kompromis mezi požadavky památkářů, kteří navrhovali nádoby z hlazeného betonu a mezi Čistou Plzní, která požadovala dostatečnou životnost, snadnou údržbu a obsluhu,“ informoval Pavel Bosák (Piráti), technický náměstek primátora. Podle jeho slov pilotní projekt v terénu ověří, zda je tento typ koše vhodný do města. Podle výsledků se pak daný typ košů může zahrnout do koncepce městského mobiliáře.

„S výměnou, montáží a demontáží košů jsme začali u Divadla J. K. Tyla a budeme postupovat sadovým okruhem k Brance, Západočeskému muzeu až k Mlýnské strouze. Výměna by měla být dokončena do poloviny dubna,“ dodal Pavel Bosák.

„Koncepce městského mobiliáře má pomoci, aby mobiliář byl prostě účelný a pěkný. Aktuálně máme v ulicích téměř 150 typů různých laviček, nebo řadu dalších jiných prvků mobiliáře bez správy, to je třeba změnit. Koncepce zahajuje dlouhodobý proces, který má důležité cíle, tedy posílit image města, zjednodušit a zrychlit práci při výběru a umisťování městského mobiliáře, zjednodušit údržbu a redukovat vizuální smog,“ sdělil Jaroslav Holler, vedoucí Úseku veřejného prostoru a životního prostředí z magistrátního útvaru koncepce a rozvoje.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zuzana Duzbabova, Martin Pecuch

Štítky nový mobiliář, nové lavičky, SVSMP, správa veřejného statku, městský mobiliář, bezdomovci, výměna košů, výměna laviček

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na nových lavičkách se moc ležet nedá a nejdou ani přemístit. Město mění i odpadkové koše  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.