Počasí dnes2 °C, zítra-2 °C
Čtvrtek 7. prosince 2023  |  Svátek má Ambrož
Bez reklam

Ministr životního prostředí prezentoval při návštěvě Plzeňského kraje nové dotace na úsporu energie

Další dotace na úspory energie ve veřejných budovách nabídne v nových výzvách z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Díky tomu školy, nemocnice, obecní úřady a další veřejné budovy získají finanční prostředky na komplexní zateplení, modernizaci vnitřního osvětlení nebo instalaci fotovoltaiky. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) při své pondělní návštěvě v Plzeňském kraji.

„Nejlepší energie je ta, kterou nemusíme vyrobit a spotřebovat. V nově vyhlášených výzvách klademe důraz na komplexní rekonstrukce veřejných budov, které řeší nejen snížení jejich energetické náročnosti, ale zároveň i využití obnovitelných zdrojů energie, zlepšení kvality vnitřního prostředí nebo posílení jejich schopnosti adaptovat se na změnu klimatu,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík.

Výzvy tak podle ministra umožní školám, nemocnicím, obecním úřadům a dalším veřejným budovám získat finanční prostředky nejen na realizaci zateplení, ale také na modernizaci vnitřního osvětlení, instalaci fotovoltaických panelů, realizaci zelené střechy nebo systémů pro zachytávání, úpravu a rozvod srážkových či šedých vod.

„Komplexní energeticko-úsporný projekt kombinuje několik úsporných opatření dohromady. Ilustračním příkladem může být třeba škola, která na střechu instaluje fotovoltaickou elektrárnu, vymění okna, instaluje systém větrání se zpětným získáváním tepla a zavede technologie pro záchyt a akumulaci srážkových vod, které lze znovu využít například pro splachování toalet,“ doplňuje ministr Petr Hladík s tím, že žádosti je možné podávat až do 30. září 2024. Pro nově otevírané výzvy č. 56, 57 a 58 alokuje ministerstvo celkovou částku 687 milionů korun. O dotace mohou žádat jak kraje nebo obce, tak veřejnoprávní instituce, školy, státní podniky a další subjekty.

Například Základní škola Letiny z Plzeňského kraje zvažuje využití dotace z již otevřené 38. výzvy na komplexní zateplení, a snížit tak náklady především na vytápění. „Jen za loňskou sezónu měla škola náklady za zemní plyn ve výši téměř 1,3 milionu korun. I z tohoto důvodu hledáme možnosti, jak získat finanční podporu formou dotace. Bohužel narážíme na problém, že škola naší velikosti, v obci, která nemá ani jeden tisíc obyvatel a zřizovatel má rozpočet omezený, je limitována výší finanční spoluúčasti. Bez dotace bychom nad rekonstrukcí nemohli ani přemýšlet,“ řekl u příležitosti návštěvy ministra ředitel ZŠ Letiny Jiří Švolba.

Zároveň zřizovatel školy, Obec Letiny, ve spolupráci se základní školou připravuje projekt na fotovoltaickou elektrárnu. „Připravili jsme projekt na fotovoltaickou elektrárnu na střeše základní školy, včetně bateriového úložiště. Jde o elektrárnu s nejvyšším instalovaným výkonem, kterou doplní další instalace na budově obecního úřadu a úpravny vody. Celkové náklady dosahují téměř 3,4 miliony korun, dotace by měla pokrýt zhruba 1,6 milionu, společně s ředitelem školy tak aktuálně hledáme způsob dofinancování projektu,“ dodává starostka obce Letiny Lenka Bočanová.

Ministerstvo startuje příjem žádostí pro majitele rodinných domů z NZÚ

V úterý spouští ministerstvo životního prostředí příjem žádostí pro renovace rodinných domů v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). „Minulý týden jsme spustili část NZÚ pro bytové domy. Za prvních šest dnů evidujeme žádosti za téměř 128 milionů korun od 119 žadatelů,“ řekl ministr Hladík. „Svou investiční podporu si z programu Nová zelená úsporám najde úplně každý. Pro majitele rodinných domů tu máme NZÚ standard, kde dotaci dostanete po realizaci. Dále podprogram Oprav dům po babičce, kde naopak dotaci dostanete předem a využít můžete bonus za každé nezaopatřené dítě,“ říká ministr.

Podporu rodinných domů pak uzavírá NZÚ Light. „Pro bytové domy máme také tři kategorie. První je standardní pro fyzické a právnické osoby, kde se dotace vyplácí po realizace. Následuje program pro SVJ a bytová družstva, kde je opět financování předem a bonus za nízkopříjmovou domácnost a poslední kategorií jsou obce, kde je míra podpory až 70 procent,” popsal celou paletu dotací z programu Nová zelená úsporám ministr Hladík.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Ministerstvo životního prostředí

Štítky ministr životního prostředí, Petr Hladík, úspora energie, Nová zelená úsporám

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ministr životního prostředí prezentoval při návštěvě Plzeňského kraje nové dotace na úsporu energie  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.