čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Plzeňský kraj dá obcím 14,2 milionů korun na bezpečnost a veřejný pořádek

Plzeňský kraj rozdělí letos obcím do 2000 obyvatel 14,2 milionu korun z dotačního programu na zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku. Půjde téměř o dvojnásobek sumy, kterou kraj rozdělil minulý rok. Dotační program, vyhlašovaný třetím rokem, je jednou z forem pomoci obcím, v nichž se například v souvislosti se zaměstnáváním cizinců v průmyslových zónách zhoršila bezpečnostní situace, řekl dnes hejtman Josef Bernard (ČSSD).

Policie registruje kolem továren u průmyslových zón výrazně vyšší počty přestupků a trestných činů. Bez agenturních zaměstnanců z ciziny se ale zatím firmy v regionu neobejdou.

Peníze mohou obce získat na obecní policii, bezpečnostní agentury, zřízení, rozšíření a rekonstrukci kamerového dohledového systému, dále na technická opatření a na zpracování analýz k posílení veřejného pořádku. Kraj dá do 75 procent nákladů, obce nad 2000 obyvatel mohou získat až 50 procent. Žádosti bude posuzovat komise, v níž bude také zástupce policie. "Kritériem bude závažnost bezpečnostní situace na území obce, připravenost a účelnost projektu," řekl hejtman.

Loni rozdělil kraj 34 obcím 8,7 milionu Kč. Dotační titul vyhlásil kraj poprvé předloni, kdy vyčlenil tři miliony, z nichž ale obce nečerpaly, protože peníze mohly využít jen na obecní policii. Přihlásily se pouze Kostelec a Kladruby na Tachovsku, jimž kraj schválil po 500 tisíc korun. Městská policie Stříbro, kterou požádaly o pomoc, jim ale zajišťování služby odmítla, hlavně kvůli nedostatku strážníků. Právě kvůli jejich obtížnému shánění změnil kraj koncept a podpořil také agentury a kamery.

Loni nemířila z dotací přímo na strážníky ani koruna. Na Tachovsku, kde je žadatelů kvůli největšímu počtu zón nejvíce, je nemohou obce dlouhodobě sehnat. Velké problémy s náborem lidí tam má i státní policie. Důvodem je přeplácení lidí firmami v zónách.

Kostelec, jehož součástí je průmyslová zóna s 3000 zaměstnanci, dostal loni až na 30 kamer 1,17 milionu Kč. Další desítky kamer budou zavádět do svých areálů firmy, s nimiž se kraj i obec dohodly na tom, aby kamerové systémy komunikovaly s obecním dohledem. Podle náměstka hejtmana Iva Grünera (ČSSD) by se mělo povést napojit je na krajský policejní pult. Obec chce letos čerpat další peníze na bezpečnostní službu.

Autoři | Foto Luboš Vrabec

Štítky ČR, správa, kriminalita, firmy, zóny, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.