pondělí 30. března 2020 Arnošt

Tříkrálová sbírka v plzeňské diecézi je letos rekordní

Nejvyššího výtěžku za dvacetileté trvání akce vynesla letos Tříkrálová sbírka v Diecézi plzeňské, která zahrnuje většinu Plzeňského kraje a Karlovarský kraj. Téměř 4000 koledníků vybralo v prvních dvou lednových týdnech do 1300 pokladniček 5 959 579 korun, to je téměř o půl milionu víc než loni, řekl dnes ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr.

Sbírka byla letos úspěšná i celostátně, při samotné koledě se vybralo podle stránek sbírky 125,75 milionu korun, všechny pokladničky zatím nejsou ještě sečtené. Loni to bylo 119,18 milionu korun. Další příspěvky vynesl Tříkrálový koncert.

Z vybraných peněz jde podle tradičního klíče 65 procent charitám, které je vykoledovaly, 15 procent je určeno na podporu sociálních služeb diecézní charity. "V naší diecézi bylo předem stanoveno 57 záměrů pomoci, které budou uskutečněny z vykoledovaných peněz," uvedl Lodr. Mezi nimi je podpora charitních domovů pro seniory, domů pro matky s dětmi v tísni, domácích hospiců, pečovatelské služby, domů pro rodiny a mnoha dalších služeb pro veřejnost. Pomoci se dostane také handicapovaným dětem i dospělým, dětem ohroženým sociálním vyloučením a jiným potřebným.

Rekordní výtěžek přinesla letos sbírka v některých tradičně úspěšných městech. Například v Klatovech a okolí chodilo o 20 tříkrálových skupinek více než v minulém roce. Bylo jich 192 a do pokladniček získali koledníci 799 429 korun, to je o 116 tisíc korun více než loni. V Plzni se ve 120 pokladničkách sešlo 701 554 korun. Úspěšná je koleda tradičně například v pětitisícové Kdyni a okolí na Domažlicku, kde se vybralo 342 434 korun. Nová kolednická místa vznikla například v Toužimi či Třemošné. Sbírku i letos podpořili v obou krajích také politici. Při koledě K+M+B (kraje+města+biskupství) vyšel koledovat plzeňský biskup Tomáš Holub s hejtmanem a radním v Plzni i Karových Varech. V Plzni si tato skupinka vykoledovala za jeden den zhruba 38 tisíc korun, v Karlových Varech 18 500 Kč.

Při koledování ale podle Lodra nejde jen o výsledky. "Sbírka je příležitostí k živé účasti na pomoci bližnímu a způsobem navázání nebo utužování vztahů mezi lidmi a sdílení jejich radosti i starostí. Tříkrálová sbírka je zdrojem komunikace a vzájemného naslouchání lidem dobré vůle, uskutečňuje se mnoho skvělých setkání, každý rok se nám vrací z prostoru koledy i podněty ke konkrétní pomoci," řekl.

Autoři

Štítky ČR, církve, sociální, charita, sbírka, Plzeňský, Karlovarský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.