sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Stříbro zahajuje stavbu sítí pro zónu se 42 rodinnými domky

Město Stříbro letos připraví novou bytovou zónu Za stadionem se 42 parcelami pro rodinné domky. Na kompletní infrastrukturu vydá 36 milionů korun, které má v rozpočtu. Zájem je velký. Město se 7800 obyvateli už prodává pozemky, 27 zájemců už složilo zálohy, řekl starosta Martin Záhoř (ANO). Stavba sítí začne v květnu, kupci parcel mohou stavět současně. Jde o největší zónu individuálního bydlení za 30 let a zatím o poslední volnou městskou plochu pro bydlení.

"Prodej pozemků už jsme vyhlásili loni (přijímání závazných přihlášek začalo 14. října), chtěli jsme to zrychlit. Jsou podepsané první kupní smlouvy," řekl Záhoř. Město má stavební i vodoprávní povolení, do konce února chce mít prováděcí projekt. "Poté hned vypíšeme výběrové řízení a v polovině května bychom mohli začít stavět," uvedl.

Podle starosty stanovila radnice za pozemky příznivou cenu. "Chceme, aby na ně dosáhli širší sociální skupiny a hlavně mladší lidé, aby měli možnost se tu usídlit, postavit si domek a vychovávat děti," uvedl. Podle Záhoře je podpora bydlení prioritou města. Chce zabránit trvajícímu mírnému poklesu počtu obyvatel. Město se snaží obyvatele, hlavně vzdělané, ve Stříbře udržet a získat nové. Zájemci, kteří musí do pěti let stavbu zkolaudovat, jsou nejen místní, ale i například z Plzně. "Vítáme každého, kdo se bude chtít přistěhovat," řekl starosta.

Do konce roku chce mít město hotové všechny sítě a na příští rok by měly zbýt jen povrchové úpravy. "Lidé mohou začít stavět s námi. Nechceme je nijak blokovat, protože každý rok zdržení pro ně znamená další navyšování cen materiálu i práce," uvedl Záhoř. Aby lidé dále ušetřili, vyhlásilo město prodej už loni, kdy stavebníci, kteří už byli připraveni a měli projekt, ještě nemuseli mít domy podle nového nízkoenergetického standardu. O přípravě nové zóny se ve městě ví už několik let.

Cena za pozemky je 968 Kč/m2 s DPH. Prodej by měl pokrýt náklady na sítě, ale pro město nebude problém nějaké peníze přidat. Při blokaci a rezervaci lidé zaplatili 100 tisíc korun a do podpisu kupní smlouvy musí uhradit celou sumu. "Kvůli ochraně občanů jsme provedli dost drakonická opatření, aby nepřišel jeden spekulant a skoupil to celé za dumpovanou cenu a pak by to se ziskem rozprodával," dodal starosta.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, reality, správa, Stříbro

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.