pondělí 30. března 2020 Arnošt

V Plzeňském kraji města pořádají novoroční ohňostroje

Přestože na nebezpečí silvestrovských a novoročních ohňostrojů a odpalování pyrotechniky pro domácí i divoká zvířata upozorňují ochránci přírody, provozovatelé útulků i chovatelé v zoo, města v Plzeňském kraji se jich většinou vzdát nechtějí. Ohňostroje se před několika lety přesunuly ze silvestrovské půlnoci na novoroční odpoledne. Města a obce chtějí vyjít vstříc rodinám, aby si světelnou show mohly užít i děti. Mnohde jsou ohňostroje spojeny s koncertem, dětskou diskotékou či s přípitkem punčem či svařeným vínem. zjistila v anketě.

V Plzni se bude ohňostroj konat 1. ledna na náměstí Republiky v 17:00. Osmiminutovému světelnému představení bude předcházet od 15:00 dětská diskotéka, řekl David Procházka (ANO), starosta centrálního plzeňského obvodu, jenž akci pořádá. "Zvažovali jsme i šetrnější, takzvaný tichý ohňostroj bez hlasitých petard, ale náklady na něj jsou asi dvaapůlkrát vyšší," řekl. Klasický ohňostroj vyjde obvod přibližně na 100 tisíckorun.

V Klatovech, druhém největším městě kraje o vynechání novoroční tradice neuvažují. "Zůstaneme u tradičního uvítání nového roku," řekl starosta Rudolf Salvetr (ODS). Pro obyvatele město kromě ohňostroje připravilo koncert na náměstí a videoprojekci k výročí města. Na své ohňostroje zvou například i v Plané nebo ve Stříbře, naopak Rokycany podle místostarosty Jana Šaška novoroční ohňostroje dlouhodobě nepořádají.

Blovice na Plzeňsku letos ohňostroj vynechají. Mrzí to bývalého starostu Jana Podušku. "Lidé to měli rádi, byla to tradice pokaždé se na Nový rok sejít u ohňostroje," řekl. Místostarosta Michal Hodek (Společně pro Blovice) řekl, že se sešlo několik důvodů. Mimo jiné pořadatel ohňostrojů podle něj nechtěl z bezpečnostních důvodů odpalovat pyrotechniku z náměstí, vedení města si také uvědomuje negativní vlivy na živé tvory a životní prostředí. "Sejdeme se až na Nový rok 2021, připravíme videomaping a další atraktivní program," dodal Hodek.

Na nebezpečí ohňostrojů, světlic a petard dlouhodobě upozorňuje Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů. Pyrotechnické efekty plaší ptáky i zvěř, ti pak dezorientovaní zmateně utíkají a létají. Nezřídka vběhnou na silnici, do kolejiště, narážejí do zdí či plotů. Také vedoucí plzeňského útulku pro opuštěná a týraná zvířata Petr Kokoška by byl raději, kdyby se silvestrovská a novoroční noc obešly bez pyrotechniky. I když je útulek na okraji města, hluk, který špatně snášejí psi i kočky v útulku, sem doléhá. Navíc se po noci plné petard a světlic do útulku dostává i řada vyděšených zvířat, která utekla z domovů.

K výzvě na omezení pyrotechniky se připojila i plzeňská zoo. "Ohňostroj není jen úchvatná podívaná. To, co divák nevidí, je množství jedu, stres, úzkost, šok, rušení, ale i zabíjení. Zvířata mají mnohem citlivější smysly než lidé, například mají až padesátkrát lepší sluch, a proto snášejí bouchání petard hůře a je pro ně velice traumatizující a bolestivé. Zejména pro mláďata přímo ohrožují na životě," řekla Jiřina Pešová ze zoo. Šok z výbuchů podle ní může způsobit infarkty, potraty březích kopytníků, sníženou užitkovost drůbeže, ruší hnízdící ptáky a divokou zvěř, těžce působí na psychiku psů i jiných společenských zvířat. Výbuchy ohňostrojů podle ní uvolňují do ovzduší těžké kovy a další jedovaté látky, které mohou mít dopad na zdraví lidí i zvířat v okolí.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, zábava, správa, ohňostroj, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.