sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

V klášteře Kladruby začal unikátní transport barokních soch

V klášteře v Kladrubech na Tachovsku dnes ráno začal unikátní transport kolekce barokních soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Po téměř čtyřech desetiletích se 28 soch alegorií lidských ctností a neřestí a postav z řecké mytologie vrátí na své původní místo, zámek Valeč na Karlovarsku. Odtud byly po požáru v roce 1976 dovezeny právě do Kladrub. Dnes bylo pod dohledem restaurátora naloženo prvních osm soch, další budou následovat v příštích týdnech. Celý transport má být dokončen do února 2020. Převoz tak velké kolekce soch je v Česku výjimečný, řekl restaurátor Martin Široký.

"Já za svoji zhruba pětadvacetiletou praxi jsem nejvíc stěhoval osm až deset soch. Myslím si, že počtem kusů je to nejrozsáhlejší transport a nadlouho bude," řekl. Než mohla ráno hydraulická ruka naložit na nákladní auto první sochu lstivosti, předcházela tomu dlouhá příprava. "Prohlídka soch, vizuální průzkum a porovnání s dochovanou dokumentací, kterou našli zástupci Národního památkového ústavu. Srovnávali jsme ten stav, jaký zaznamenali naši kolegové před zhruba 40 lety, se současným stavem a snažili se najít případné změny," popsal Široký.

Pro transport bylo důležité vymyslet pro každou sochu individuální způsob úvazu a uložení. Každá socha dostala na méně členitou zadní stranu matraci, upevněnou vypolstrovanými úvazky, byla pevně přivázaná k transportní paletě. Většina soch se převáží vleže, takže každá leží ve vlastním měkkém lůžku. Jako první odjíždějí z Kladrub sochy lstivosti, skromnosti, marnivosti, věrnosti, závisti, Hérakla a další.

Podle Silvie Strachotové ze správy kláštera se sochy přesouvají z místa původního umístění v ambitové chodbě přes kostel. Cenné sochy měří od 195 do 300 centimetrů a váží od 700 kilogramů až do tří tun. Díky tomu, že se vrátí zpět na Valeč, pro níž byly v 30. letech 18. století vytvořeny, se otevře ambitová chodba v Kladrubech pro další projekty. Klášter zahajuje díky dotaci EU velkou rekonstrukci a vznik nových expozic za 120 milionů korun. "V ambitové chodbě nám vzniknou dvě části prohlídkové trasy. Budeme tam mít jednu trasu, která bude zaměřena přímo na život v benediktýnském klášteře v 18. století, a další trasa bude zaměřena na rod Windischgrätzů," dodala Strachotová.

Sochy alegorií lidských vlastností a postav řecké mytologie vytvořil Braun pro Valeč kolem roku 1735. V zámeckém parku ve Valči jsou nyní vystaveny kopie většiny soch. Kopie čtyř z 28 uměleckých děl ale nebyly vůbec zhotoveny a dalších sedm kopií bylo před lety ze zámeckého parku odcizeno.

Autoři | Foto klaster-kladruby.cz

Štítky ČR, památky, výtvarné, Kladruby, AUDIO, FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.