čtvrtek 29. července 2021 Marta

Některé strany v Plzeňském kraji zatím lídry pro volby do Sněmovny nemají

Některé strany v Plzeňském kraji nemají půl roku před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny ještě sestavené kandidátky ani stanovená jména lídrů. Strany nebo koalice, které už o lídrech rozhodly, postavily do čela svých kandidátek většinou známé regionální tváře. Z 11 současných poslanců, kteří kraj ve Sněmovně zastupují, bude na podzim kandidovat jen část.

Kandidátku zatím nepostavilo vládní hnutí ANO. Podle krajského šéfa Romana Zarzyckého má hnutí v kraji připravený zásobník lidí, kteří projevili zájem kandidovat, a z nich se bude kandidátka sestavovat. Ze současných poslanců se chtějí znovu o místo na kandidátce ucházet Kamal Farhan, Barbora Kořanová a Jan Volný, naopak Miloslava Rutová už obhajovat mandát nechce. „Nepočítám ani s tím, že by na naší kandidátce byla znovu Karla Šlechtová," řekl Zarzycký, který rovněž kandidovat nebude. Lídra a pořadí kandidátů určí 28. května krajský sněm, závěrečné slovo bude pak mít celostátní vedení ANO.

Druhá vládní stana, ČSSD, si za lídra zvolila lékaře záchranné služby, krajského koordinátora očkování a vysokoškolského učitele Robina Šína. Dosavadní poslanec Václav Votava už nekandiduje. Například ve východních Čechách po nedávném sjezdu strany, který potvrdil v čele sociální demokracie předsedu Jana Hamáčka, někteří lidé z kandidátek ČSSD odešli, v Plzeňském kraji po sjezdu strany kandidátku nikdo neopustil. Jeden člověk ze zadního místa odešel z kandidátky ještě před sjezdem, řekl krajský tajemník David Zrostlík.

Kandidátku koalice Spolu, do níž se spojily KDU-ČSL, ODS a TOP 09, povede v kraji poslanec, plzeňský primátor a místopředseda ODS Martin Baxa. Poslanec Pavel Šindelář, který do Sněmovny nastoupil v březnu poté, co se mandátu vzdala hejtmanka Ilona Mauritzová, znovu kandidovat nebude. Všechny strany koalice sestavily vlastní pořadí svých kandidátů. Jaký přesně bude klíč, podle něhož se budou na společné kandidátce střídat, zatím není určeno, řekl krajský manažer ODS Michal Šašek. Prvním zástupcem TOP 09 bude na kandidátce náměstek hejtmanky a bývalý poslanec Marek Ženíšek, za lidovce bude nejvýš na společné kandidátce místostarosta centrálního plzeňského obvodu Stanislav Šec.

Také další koalice, STAN a Piráti, má už o lídrovi jasno. Bude jím za STAN bývalý hejtman Josef Bernard, na druhém místě je za Piráty Daniel Kůs a třetí současný pirátský poslanec Lukáš Bartoň. Poslanecký mandát bude obhajovat jako lídr kandidátky také Jiří Valenta z KSČM.

Parlamentní SPD podle krajské předsedkyně Marie Pošarové zatím kandidátku sestavenou nemá. O lídrovi a složení kandidátky se rozhodne na přelomu května a června. Na sestavování kandidátky teprve pracuje podle člena krajského vedení Daniela Haslingera také Trikolóra.

Plzeňský kraj má ve Sněmovně 11 poslanců - pět za ANO, dva z ODS a po jednom za ČSSD, Piráty, SPD a KSČM.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Petr Bezděk

Štítky Volby, kandidátka, Lídři, Poslanecká sněmovna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

mattogi gregio

Potřebujete 2% spolehlivou půjčku, která vám umožní financovat podnikání, koupit dům, auto a zaplatit účty za lékařskou péči - kontaktujte selsumat@gmail.com

středa, 21. dubna 2021, 12:02

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.