úterý 4. srpna 2020 Dominik

Ministr vnitra Jan Hamáček chce otevřít většinu hraničních přechodů už 26. května

Většinu hraničních přechodů chce Česko otevřít už od 26. května. Uvedl to dnes v Plzni ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Seznam konkrétních přechodů připravuje ministerstvo s policií. Ze stálých kontrol by se přešlo na kontroly namátkové a policie by působila ve vnitrozemí, tedy dále od hranic. Odpoledne se ministr sešel na přechodu v Rozvadově se svým bavorským protějškem.

„Pokud to vláda schválí, a já předpokládám, že ano, protože jsme se na tom v pondělí dohodli, tak od 26. května budou namátkové kontroly," uvedl Jan Hamáček. Už v pondělí na twitter napsal, že režim na hranicích se uvolní, nicméně bude dál platit povinnost předložit při vstupu do země negativní test na covid-19.

„Až na ty nejmenší přechody typu turistických stezek, které vedou přes hranice, by se měly otevřít skoro všechny hraniční přechody. Určitě to bude podstatně více než teď,“ prohlásil v úterý v Plzni ministr vnitra.

S datem 8. června, o němž se hovoří, že by měla přísná opatření na hranicích skončit úplně, odkázal Hamáček na ministerstvo zdravotnictví. „Jsme samozřejmě vázáni názorem odborníků, a to je spíše debata o testech. My teď rozvolníme režim na hranicích, nicméně stále platí, že pokud k nám přijíždí někdo ze zahraničí, tak až na výjimky musí mít platný negativní test na covid. A debata s ministerstvem zdravotnictví je, zda od 8. června alespoň u některých zemí, které se dají prohlásit takzvaně za bezpečné, bychom ten test nevyžadovali," řekl Hamáček. Do té doby bude stále platit současné nařízení, pouze kontroly budou mírnější.

Ministerstvo zdravotnictví a epidemiologové podle ministra řeknou, zda by se to už mohlo týkat také Německa. „Zatím ta situace v Německu tak dobrá není,“ doplnil Hamáček.

V Česku v pondělí přibylo 111 nových případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem. Je to nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Hamáček zdůraznil, že nárůst ovlivňuje situace na severní Moravě, kde je ohnisko kolem uhelného Dolu Darkov s desítkami případů. "Samozřejmě nárůst o 110 sám o sobě fatální není, ale pokud by trend šplhal k několika stovkám, tak bychom se museli podívat na ta opatření," řekl. Primárně by ale po dohodě měla být reakce lokální. Kdyby se objevilo ohnisko, prostředky včetně nových jako chytrá karanténa by se nasazovaly tam. "Nějaká plošná omezení, tak to je až ta poslední věc," dodal.

Připravujeme informace ze společného jednání ministrů vnitra České republiky a Bavorska na hraničním přechodu v Rozvadově. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky hranice, hraniční přechody, policejní kontroly, Plzeňský, ministr vnitra, otevření hranic

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.