Počasí dnes24 °C, zítra23 °C
Středa 27. září 2023  |  Svátek má Jonáš
Bez reklam

Festival arabské kultury organizátoři neodpískali, částečně se přesouvá do online prostředí

Organizátoři 11. ročníku festivalu arabské kultury ARABFEST neztrácejí optimismus a vzkazují veřejnosti, že akce se uskuteční. Z jarního termínu se festival přesunul na podzimní a s podtitulem Ke hvězdám nabídne v Plzni od 15. do 20. října přednášky o astronomii, pozorování noční oblohy nebo vystoupení tuniské kapely ŸUMA. Nejnavštěvovanější festivalová akce, tedy velký sobotní program, bude letos online.

„ARABFEST jsme s nadějí na příznivější situaci přesunuli z dubnového termínu na podzim. Ačkoli i nyní jsou podmínky pro pořádání kulturních akcí obtížné, rozhodli jsme festival uspořádat v plánovaném termínu a držet se co nejvěrněji i původního programu. Půjde o kombinaci online a offline akcí,“ vysvětluje letošní koncept festivalu jeho ředitelka Tereza Svášková.

Kvůli bezpečnosti a komfortu všech účastníků se organizátoři pouští mimo jiné do obřího celodenního projektu, kdy představím velký sobotní program v rámci živého vysílání. Lidé tak například navštíví jordánskou poušť Wádí Rum, známou z Hvězdných válek. „Naštěstí nás plně podporují všichni partneři, na technickém zajištění akce spolupracujeme s profesionály a věříme také ve vstřícnost a zájem našich návštěvníků,“ říká Tereza Svášková.

Speciální událostí je vystoupení populárního dua Ÿuma, které zahraje z Tuniska online a představí i písně ze svého alba Hvězdný prach (v originále Poussière d'étoiles). Dalším hudebním zážitkem bude live set od marockých DJs Toukadime z Francie.

Kromě online části programu se ale mohou návštěvníci fyzicky zúčastnit vybraných akcí, a zakoupením vstupenky tak festival podpořit. Připravena je například hvězdná procházka centrem města, která překvapí nejednoho Plzeňana. Odhalí totiž nečekané souvislosti západočeské metropole, arabské astronomie a symboliky hvězd v blízkovýchodním kontextu. Další z akcí, která se odehraje venku, je workshop graffiti umělců Josefa Sedláka & Tomáše Staňka a kaligrafa Hammama A. Yousefa ve Fresh Air Gallery, která se pod jejich rukama promění ve vesmír.

V prostoru Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje se uskuteční hned dvě tematické přednášky - arabisty Bronislava Ostřanského a novináře Jakuba Szántó. V kavárně MōōVEMENT zase Lumír Honzík, vedoucí plzeňské pobočky Hvězdárny v Rokycanech a Plzni, osvětlí příběh betlémské hvězdy. Vzhledem k aktuálním opatřením je nutná registrace na přednášky předem. Z kapacitních důvodů je ale zároveň zajištěné živé vysílání na facebookové stránce Festivalu arabské kultury. Součástí programu je také projekce filmu Theeb, jež byl v roce 2016 nominován na Oscara.

Velký sobotní program online přenese celé rodiny do plzeňské Papírny, ale také přímo na arabský trh do Ománu. Lidé budou moci virtuálně projít orientální trhy, uvaří si vybrané palestinské pokrmy či se naučí nomádské speciality v podání kuchaře Huga Hromase. Zájemci o studium arabštiny si přijdou na své při ukázkové začátečnické hodině pod vedením lektora jazykové školy Džám-e Džam, zatímco děti se mohou těšit na arabské příběhy. Chybět nebude ani představení novinek orientálního nakladatelství Dar Ibn Rushd nebo komentovaná prohlídka výstavy Lékařů bez hranic.

Ohodnoť článek

Foto Arabfest

Štítky Arabfest, online prostředí, festival arabské kultury, kultura, festival, přednáška, Plzeň, hudební skupina, Tomáš Staněk, Bronislav Ostřanský, Jakub Szántó, Josef Sedlák, Star Wars, astronomie, hvězda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Festival arabské kultury organizátoři neodpískali, částečně se přesouvá do online prostředí  |  Kultura  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.