Počasí dnes3 °C, zítra4 °C
Sobota 9. prosince 2023  |  Svátek má Vratislav
Bez reklam

DJKT uvede v premiéře kontroverzní hru Dortel, inspirací se stal i frontmen skupiny Ortel

Zcela novou provokativní hru nazvanou Dortel aneb Jak se vaří národ, od dramatika Kryštofa Pavelky a režiséra Adam Skaly, uvede 26. září ve světové premiéře plzeňské Divadlo J. K. Tyla na Malé scéně. Komedie v prostředí dnes mimořádně populárních kuchařských soutěží zkoumá, jak se vaří nacionalismus. A pokud vám název hry připomíná jméno jedné plzeňské hudební skupiny, tak se rozhodně nepletete.

Autor hry, dramatik Kryštof Pavelka, měl podle svých slov nápad realizovat divadelní kuchařskou show již v minulosti. „Propojit tento nápad s vařením české národní identity i pohnutou historií Plzně byl pak už jen další logický krok. Reflexí společenské a politické krajiny jsem se ve svých uváděných hrách zabýval vždy,“ přibližuje vznik inscenace sám autor.

Vedle hlavního tématu vlastenectví je Dortel hrou o zmatení pojmů a manipulaci, která toto zmatení bez skrupulí využívá. „Žijeme v hypermedializované, datově nasycené době a zdálo by se, že každý si během pár vteřin může opatřit relevantní a podložené informace o světě kolem něj. Opak je pravdou. Šíří se neuvěřitelné bludy, často o neoddiskutovatelných a prokazatelných skutečnostech,“ konstatoval autor hry.

Mladý režisér Adam Skala, který si své profesní zkušenosti rozšířil například spoluprací s Divadlem v Dlouhé nebo s Divadlem na Fidlovačce, komentuje hru slovy: „V inscenaci se zabýváme hlavně tím, jak je dnes snadné nacionální smýšlení monetizovat. Zloba dnes nevyvěrá z pokroucené představy o lepší budoucnosti národa, ale z prachobyčejné lidské hamižnosti.“

Soutěžící, kteří se budou ucházet o diváckou přízeň a zároveň hledat ten pravý recept na vlastenectví, ztvární Vladimír Pokorný a Martin Zahálka ml., moderátorem kuchařské show se stane Libor Stach. V dalších rolích se objeví Jan Maléř, Kamila Šmejkalová a Pavel Pavlovský, pro jehož postavu byl inspirací autorův dědeček.

„Můj děda pochází z Plzně, zažil osvobození v pětačtyřicátém i povstání dělníků ze Škodovky v roce 1953. Takže dost z toho, co Stařec říká, jsou vlastně vzpomínky mého dědy, byť pochopitelně upravené pro potřeby textu. Stařec v Dortelu reprezentuje historickou paměť a kontinuitu příběhu, připomínku, že jsou pořád ještě mezi námi lidé, kteří u toho byli a vědí, jak to bylo, ať už si na internetu či jinde vyřvává, kdo chce co chce,“ upřesňuje Kryštof Pavelka.

Název inscenace Dortel v sobě spojuje název cukrářského výrobku a zároveň jméno jisté vyhraněné hudební skupiny. I když se v inscenaci objeví postava, inspirovaná Tomášem Hnídkem, frontmanem kapely Ortel, Kryštof Pavelka zdůrazňuje, že se hra životem nebo dílem pana Hnídka nezabývá. „Ta inspirace je spíše volná a slouží především k dokreslení určitého typu přemýšlení a vidění světa, o kterém text je. Jinak ovšem hra ani připravovaná inscenace nejsou primárně o životě a díle pana Hnídka, to určitě ne.“

Dramaturg Zdeněk Janál k tématu doplňuje: „Samozřejmě, že Dortel není životopisnou hrou, ale řadu odkazů na Tomáše Ortela i jeho fanoušky s sebou nese. Jsem rád, že Kryštof Pavelka zkoumá tento fenomén dnešní doby nikoli skrze hlavní aktéry, ale skrze normální chlapy, kteří chtějí v televizi předvést své normální kuchařské umění a v neposlední řadě se svěřit se svým náhledem na dnešní multikulti svět,“ říká dramaturg.

Zobrazovaná témata se dnes četně probírají nejen v mediálním prostoru, ale například také v poloanonymních diskusích na sociálních sítích. „Předpokládám, že i naše inscenace může k různým debatám vybízet. Proto jsme se rozhodli po vybraných reprízách uskutečnit setkání publika s tvůrčím týmem inscenace. K rozhovorům však přizveme také zajímavé hosty, znalce diskutovaných témat,“ dodal Zdeněk Janál.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Irena Štěrbová

Štítky Dortel, Ortel, hra, DJKT, divadelní hra, komedie, nacionalismus, kulinářské soutěže, Divadlo Josefa Kajetána Tyla, hudební skupina, inspirace, Adam Skala, premiéra, Malá scéna, Plzeň, Vladimír Pokorný, Tomáš Ortel, Pavel Pavlovský, Martin Zahálka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

DJKT uvede v premiéře kontroverzní hru Dortel, inspirací se stal i frontmen skupiny Ortel  |  Kultura  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.