Dnes, 12:01
Další obrovský úspěch si připsala plzeňská zoologická zahrada, kde se jim úspěšně podařilo odchovat dvojčata madagaskarských lemurů korunkatých. Úspěch je to i v rámci republiky. Jde totiž o první úspěšný odchov po deseti letech. Zahrada v Plzni je také v současné době jedinou v republice, kde lidé mohou tato zvířata obdivovat.
Lemury korunkaté chová zahrada od roku 2022. Od té doby se tam zvířata dvakrát rozmnožila. Mláďata nepřežila. „Bohužel tento druh je komplikovaný na odchovy mláďat. Samci se musejí oddělovat a ani tak to nebývá stoprocentní záruka úspěchu. Naše samice je ještě velmi specifická tím, že je velmi kontaktní vůči lidem, a to jak pozitivně, tak bohužel i negativně. Největší problém v minulých pokusech o odchovy jsme měli s jejím rozptylováním návštěvníky přes sklo,“ vysvětluje kurátorka chovu Kristýna Rothová.
Když proto teď došlo k porodu, rozhodla zahrada, že se pavilon zcela uzavře pro veřejnost. Tato strategie zabrala. Nynější dvojčata přišla na svět 14. června a mají se čile k světu.
„Mláďata lemurů se zhruba ve věku 1,5 měsíce začínají pouštět hřbetu matky a podnikají první průzkumy. Začínají také zkoušet pevnou potravu. To je přesně ten věk, kdy bychom chtěli expozici plně zpřístupnit návštěvníkům,“ prozradila Rothová. Zatím chovatelé zkoušejí nechávat samici ve venkovní voliéře a v nejbližší době zvažují zpřístupnění pavilonu na několik hodin denně.
„Tento odchov je unikátní na poli ČR zejména proto, že doposud se v minulosti věnovala chovu tohoto lemura pouze Zoo Ostrava. Zde se poslední mládě narodilo v roce 2015 a nyní již s chovem tohoto druhu nepokračují. Lemury korunkaté tedy v ČR můžete vidět pouze v Plzni,“ doplnila kurátorka.
Ani z celoevropského měřítka se nejedná o hojný druh. V evropské asociaci zoologických zahrad EAZA je tento druh lemura chován pouze ve 48 institucích. To se stále může jevit jako vysoké číslo, nicméně z aktuálně dostupných informací vyplývá, že mláďata se za posledních 12 měsíců narodila pouze v pěti zoo! Plzeňská dvojčata jsou tak velmi důležitá i pro populaci v Evropě.
Lemur korunkatý žije výhradně na severu Madagaskaru, kde obývají čtyři chráněné oblasti, které dříve tvořily souvislý pás porostů. V dospělosti je velký zhruba jako domácí kočka a váží až dvě kila. Jako jiné druhy lemurů má také tento dlouhý ocas, který může měřit až 45 centimetrů. Své jméno dostal podle charakteristického oranžového zbarvení na hlavě připomínajícího korunku. Rád si pochutnává na ovoci, semenech a nepohrdne ani drobným hmyzem. V zajetí se může dožít až 35 let. Lemur korunkatý se považuje za ohrožený druh.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám