Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Dnes, 10:35
Říkáme tomu pracovně řidičský dvojboj, trojboj, čtyřboj a pětiboj. Jedná se o motoristy, kteří za volantem svých vozů opakovaně páchají závažné dopravní přestupky a mnohdy i trestnou činnost. Takoví jedinci obvykle doplatí na to, že se dopustí drobného přestupku. Vzápětí se ale zjistí, že toho mají na svědomí daleko více.
Je až neuvěřitelné, kolik řidičů po Plzni jezdí bez platného řidičského oprávnění. Každý týden odhalí městská policie nebo Policie ČR ve městě při běžných kontrolách několik takových hříšníků, kteří nemají za volantem automobilu co dělat. Někteří z nich se vybodovali nebo mají uložený soudní zákaz řízení. Další opakovaně řídí, i když nikdy neabsolvovali autoškolu a nikdy tak nemohli získat řidičské oprávnění. A stejně neuvěřitelný je fakt, že takoví řidiči nezůstávají u jednoho přestupku.
Strážníci na ulici zastaví auto, na kterém například nesvítí jedno světlo. Vzápětí zjistí, že auto nemá platnou technickou kontrolu. Dále se ukáže, že motorista má až do roku 2026 soudní zákaz řízení automobilu. Další kontrola potvrdí, že řidič před jízdou požil alkohol nebo omamné látky. A takto podobně se přestupky nabalují dál a dál. Proto tedy řidičský dvojboj, trojboj, čtyřboj a pětiboj…
Nechvalně proslulou plzeňskou „hvězdou“ se před nedávnem stala devětačtyřicetiletá motoristka, kterou strážníci zastavili kvůli dopravnímu přestupku, když se jednosměrkou řítila v protisměru. Překvapení strážníci zjistili, že má až do konce listopadu 2025 uložený zákaz řízení. Opravdové rozčarování přišlo hned záhy. Žena totiž před jízdou popíjela. Dechová zkouška vykázala pozitivní výsledek 0,85 promile. K dovršení všech prohřešků ještě k jízdě užila auto bez platné technické kontroly. Případ převzala k vyřešení Policie ČR.
Nedělám si iluze o tom, že tato řidička i mnozí další podobní notoričtí pachatelé přestupků začnou sekat latinu, když na ně policie náhodou přijde. Svědčí o tom mnozí jedinci, kteří mají opakovaně uložený zákaz řízení. Ale ani to je neodradí od dalšího řízení. Někteří dokonce absolvují i divokou honičku s policií ulicemi města. Jak z toho ven? Na takové motoristy by určitě platil bič, který používají například v sousedním Rakousku. Policie tam může při závažných dopravních přestupcích nejen zabavit řidičský průkaz, ale okamžitě zajistit i vozidlo. Při opakovaných přestupcích pak může policie hříšníkovi auto definitivně zabavit a prodat v dražbě. To hrozí v Rakousku nejen místním, ale i turistům a cizincům.
Strach ze zabavení automobilu by mohl pozitivně motivovat i notorické hříšníky v Česku, kteří si zatím ze svých prohřešků příliš těžkou hlavu nedělají. V Česku je zabavení auta možné jen za trestný čin, nikoli za běžný přestupek. Policie může auto dočasně zajistit, ale o propadnutí rozhoduje soud v rámci trestního řízení. O auto u nás může jeho majitel přijít v případě, že bylo použito ke spáchání trestného činu, bylo získáno trestným činem, nebo když hrozí, že by bylo znovu použito k páchání trestné činnosti.
Za běžné přestupky nelze v Česku automobil zabavit ani zajistit natrvalo. Policie si musí vystačit jen s blokovou nebo správní pokutou, zákazem řízení, odebráním řidičského průkazu a trestnými body. Ocitáme se tak v začarovaném kruhu. A na to mnozí jedinci hřeší. Možná se někdy dočkáme i sedmiboje nebo desetiboje. Někteří „řidiči“ mají k této metě úspěšně nakročeno.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám