sobota 16. ledna 2021 Ctirad

Létáte s dronem? Začnou platit nová přísnější pravidla pro jejich provozování

Nejen v ČR, ale i v celé Evropské unii začínají platit od 31. 12. 2020 nová pravidla pro provozování dronů. A platit budou nejen pro nově prodané, i dříve nakoupené stroje. Pravidla se vztahují také na letecké modely a zahrnují všechny letadla bez pilota.

Provoz dronů se dle nových pravidel řadí do následujících kategorií:
Otevřená - Základní kategorie provozu umožní provozovat dron i bez předchozího povolení úřadu, jakkoli s řadou omezení a požadavků, např. na hmotnost dronu, způsob letu nebo proškolení pilotů.
Specifická – Střední kategorie provozu umožní, po posouzení Úřadem pro civilní letectví (ÚCL), provoz těm, kteří potřebují překročit některý z limitů otevřené kategorie.
Certifikovaná - Nejpřísněji regulovaná, kategorie je zamýšlena spíše pro sofistikovaný provoz do budoucna.

Nově se drony klasifikují do tří kategorií a je nutná registrace provozovatele na webu Úřadu civilního letectví, kde provozovatel obdrží registrační číslo a jím označí všechny své drony. Nová pravidla odpovídají na dění v tomto dynamicky se rozvíjejícím odvětví.

„Nový systém se zavádí především kvůli zvýšení bezpečnosti i zpřehlednění provozu a důležité je, že platí pro všechny členské státy EU stejně. Registraci a školení zpřístupňujeme provozovatelům online a pokračujeme tak dalším krokem v postupné digitalizaci agend Ministerstva dopravy,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Nová pravidla v oblasti dronů se budou týkat řádově desítek tisíc pilotů či provozovatelů i samotných dronů a leteckých modelů. Mezi největší změny patří registrace a rozdělení provozu dronů do tří kategorií – otevřená, specifická a certifikovaná. Liší se mírou regulace a požadavků na provozovatele/piloty dronů.

„Registrace bude zpřístupněna na webu Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) v pátek 4. 12. v 12.00. Bude se v nějaké míře týkat většiny u nás provozovaných strojů, mimo těch, které váží méně než 250 g a nemají kameru či hraček pro děti do 14 let,“ informoval mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Ohodnoť článek

Autoři | Tisková zpráva | Foto Plzen.eu / SITMP

Štítky drony, provoz dronů, pravidla, registrace, ministerstvo dopravy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.