neděle 5. července 2020 Státní svátek - Cyril a Metoděj

Nejbezpečnější silnice z celého Česka měli loni v Domažlicích a v Tachově

O co méně se Domažlicím, ale Tachovu daří v boji s koronavirovou nákazou o to více se městům vedlo v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Obě se umístila ještě společně s Prachaticemi na špici žebříčku okresních měst, na jejichž území se loni nestala jediná smrtelná nehoda a ani nehoda s těžkým zraněním.

Zatímco Domažlice kralovaly žebříčku podle indexu bezpečnosti silnic i v roce 2018, Tachov se loni na špici vyhoupl z 29. místa. Výrazně si loni polepšily Rokycany, které se z 52. místa v roce 2018 posunuly na 13. pozici. Klesly naopak Klatovy z prvního místa na 22.

Nejbezpečnější silnice mezi krajskými městy měla loni, stejně jako v roce 2018, Olomouc. Plzeň byla na 11. místě a tuto nepříliš lichotivou pozici na třetím posledním místě žebříčku zastávala i v roce 2018. Žebříček bezpečnosti silnic krajských měst uzavírají České Budějovice.   

Nehod, které měly za následek vážná zranění, v loňském roce na silnicích krajských a okresních měst ubylo o 16 procent. Nepatrně se pak snížil i počet smrtelných nehod. Těch se v roce 2019 na silnicích krajských a okresních měst stalo 73, v roce 2018 to bylo 75 smrtelných nehod.

Index bezpečnosti silnic sestavuje na základě informací od policie Generali Česká pojišťovna. „Vztahuje se k počtu obyvatel jednotlivých měst. Je tedy možné považovat ho za ukazatel toho, jak bezpečné jsou silnice v daném městě,“ vysvětluje způsob měření Indexu bezpečnosti tisková mluvčí Generali České pojišťovny Ivana Buriánková. Index bezpečnosti silnic vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při dopravních nehodách v zastavěné oblasti měst.

Nejvíce vážných nehod se během roku 2019 stalo v Praze. To vzhledem k její velikosti a hustotě provozu není překvapivé. Pozitivní však je, že zde meziročně klesl počet usmrcených, z 31 v roce 2018 na 20 v roce 2019, ale i těžce zraněných ze 182 v roce 2018 na 114 v roce 2019. V Českých Budějovicích, které skončily v hodnocení bezpečnosti krajských měst na posledním místě, se sice odehrálo vážných nehod podstatně méně než v Praze, přepočet na počet obyvatel města však umístil Budějovice na poslední místo žebříčku. 

V roce 2019 zemřelo na silnicích krajských měst celkem 48 osob, těžce se zranilo 365 lidí. Sedm lidských životů a 36 zraněných měly na svědomí nehody, které zavinila nepřiměřená rychlost.

Nejméně bezpečné byly silnice okresních měst Mělník, Jeseník a Český Krumlov. Meziročně se situace nejvýrazněji zlepšila právě v Prachaticích, které v roce 2018 skončily na 44. místě, a také v Bruntále, který v hodnocení za rok 2019 postoupil na 11. místo z 55. příčky v roce 2018. Celkově loni na silnicích okresních měst přišlo o život 25 lidí. V 212 případech si dopravní nehody vyžádaly těžce zraněné.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto HZSPK

Štítky nehody, statistika, doprava, index bezpečnosti silnic, silnice, smrtelná nehoda, těžké zranění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.