Počasí dnes4 °C, zítra0 °C
Sobota 4. února 2023  |  Svátek má Jarmila

Na dopravní obslužnost v regionu dá Plzeňský kraj příští rok 1,8 miliardy korun více

Příští rok dá Plzeňský kraj téměř 1,8 miliardy korun na dopravní obslužnost, tedy na veřejnou železniční i autobusovou dopravu. Meziročně je to o 13 procent víc. Se započtením dalších 61 milionů korun, které kraj vyplatí letos autobusovému dopravci kvůli růstu nákladů na naftu, to bude meziroční zvýšení téměř o 17 procent. Kraj objednal u dopravců stejné počty kilometrů jako letos, spoje příští rok nikde neomezí.

Na regionální osobní a spěšné vlaky v regionu půjde příští rok 1,053 miliardy Kč, meziročně o 19 procent víc. "Nárůst u drážní dopravy je v souvislosti s novými poskytovanými službami, které postupně nabíhají," řekl vedoucí krajského odboru dopravy Dušan Pakandl. Promítá se tam také zdražení nafty na dieselové vlaky. Na zajištění linkové autobusové dopravy v regionu půjde příští rok 712 milionů korun, meziročně o šest procent víc. Na autobusovou dopravu mělo jít původně ještě o 61 milionů korun víc. "Ale tyto peníze vyplatíme dopravci kvůli růstu nákladů na naftu ještě letos," informoval Pakandl.

Plzeňský kraj příští rok neomezí obslužnost regionu. "Objem ujetých kilometrů zůstává stejný. U vlaků teď předkládáme zastupitelstvu ke schválení přibližně 6,1 milionu kilometrů plus minus pět procent a u autobusů je přibližně 18,2 milionu kilometrů, zhruba stejně jako letos," konstatoval Pakandl.

Autobusový dopravce Arriva měl letos v září problémy s nedostatkem řidičů, a nevyjíždělo až 50 plánovaných spojů. Postupně se ale jejich počet snižoval. Podle Pakandla kraj poslední měsíc nemá zprávy o tom, že by nějaký spoj nejel. "Arriva učinila některá opatření, která směřovala k náboru řidičů. Působí v autoškolách, zvýšila náborový příspěvek na 100 000 korun, zvedla mzdy o 20 procent. Snaží se udělat vše pro to, aby řidiči byli," řekl Pakandl. Podle něj to ale bude z dlouhodobého hlediska problém, stále je třeba řešit jednotlivé výpadky řidičů. Arriva Střední Čechy, která zajišťuje v regionu 3000 spojů denně, má s krajem desetiletou smlouvu. Kontrakt do roku 2030 má hodnotu zhruba sedm miliard korun.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Arriva Střední Čechy

Štítky doprava, dopravní obslužnost, příspěvek na dopravu, doprava v kraji

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.