sobota 2. července 2022 Patricie

Na pavilonu FN Plzeň roste "Obláček" pro hematoonkologické oddělení, nabídne výhled na celé město

Na nejvyšším pavilonu Fakultní nemocnice Plzeň roste od března za stamiliony korun nová dvoupodlažní nástavba pro hematoonkologické oddělení, pro pacienty s poruchou krvetvorby i pro dárce. Stavbu z oceli a skla, pro níž se vžil název Obláček, navrhla známá architektka Eva Jiřičná pro Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD), který objekt buduje. Hotovo má být v roce 2024. Do nástavby se přestěhují ambulance, laboratoře, prostory pro dárce krevních destiček i kostní dřeně a další provozy hematonkologie a registru. Novinářům to řekl ředitel registru Daniel Pagáč.

Přesnou cenu Obláčku neuměl specifikovat, bude ve stovkách milionů korun. Od původních plánů z doby před 12 lety se asi zdvojnásobila. Realizace stavby je naplněním snu zakladatele registru a Nadace pro transplantaci kostní dřeně, primáře Vladimíra Kozy. Než před deseti lety zemřel, oslovil Jiřičnou, aby stavbu navrhla. Zároveň registr začal shromažďovat finance. Stavbu se podařilo zahájit až letos. Víc než osm let se po složitých právních jednáních čekalo na souhlas státu. Obláček je totiž výjimečný i v tom, že stavba uskutečňovaná nestátní nadací je na střeše státního majetku.

Pro stále rostoucí počet hematoonkologických pacientů současné prostory oddělení nestačí. Plzeňské oddělení je čtyři poslední roky největším transplantačním centrem kostní dřeně v Česku. Loni zde lékaři provedli 151 transplantací, o rok dříve asi 144. „Druhé největší centrum co do počtu transplantací je Brno, to mělo loni 105 transplantací," vyčíslil primář oddělení Pavel Jindra.

Oddělení ale nyní sídlí ve třech různých budovách

„To není komfortní pro personál, pro péči o pacienty a hlavně pro pacienty samotné," podotkl primář. V nové stavbě se soustředí specializovaný laboratorní trakt i ambulance, kde se pacienti léčí a kam chodí na kontroly. Bude tu i prostor pro separátory pro dárce krevních destiček a kostní dřeně. Lůžková část, kterou nemocnice před časem rekonstruovala, se do nové nadstavby stěhovat nebude. Oddělení má devět transplantačních lůžek, osm lůžek na leukemické jednotce a 20 standardních lůžek. Přemístěním ambulance do Obláčku se uvolní místo pro další transplantační lůžko. Je to potřeba, protože pacientů, kteří potřebují transplantaci, potřebují hematoonkologickou léčbu, přibývá," vysvětlil Jindra. Souvisí to s vyšším věkem dožití. Rostou i možnosti léčby. Plzeňští lékaři transplantují dřeň i lidem nad 70 let. „Což jsme třeba ještě před 20 lety nemohli," řekl Jindra.

Obláček nad Plzní nabídne pacientům výhled na celé město. „Je to 400 tun oceli postavené na střeše nemocniční budovy za provozu. Pak je to k té oceli beton, pak je to sklo na jižní a západní části. Je tady 2500 metrů čtverečných fasády, z toho bude 80 procent skla," popsal hlavní projektový manažer stavby Miroslav Holub. Nadstavba je na ploše zhruba 120 krát 40 metrů a na výšku má asi deset metrů. „Teď jsme dva měsíce před dokončením ocelové konstrukce, což je finančně v první pětině nákladů. Obrovsky situaci komplikuje nedostatek materiálu a vysoké ceny. Kvůli tomu nedokážeme úplně přesně odpovědět, jaká je cena stavby. Ta se v průběhu mění, jak se podaří zorganizovat nákup," řekl Holub. Odhad ceny se dnes podle něj pohybuje od 250 ke 400 milionům korun. Obláček má nabídnout veselé, prosvětlené interiéry, jeho fasádu zvenku doplní i symbolické zlaté neonové slunce.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ateliér Evy Jiřičné

Štítky hematoonkologické oddělením Obláček, Eva Jiřičná, FN Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.