čtvrtek 26. května 2022 Filip

Zemřel průkopník českého sci-fi a zakladatel legendárního ábíčka Vlastislav Toman

Ve věku 92 let zemřel autor dobrodružných knih, novinář a scénárista Vlastislav Toman. Rodák z Plzně stál u zrodu legendárního časopisu mladých techniků a přírodovědců, v jehož čele stál neuvěřitelné tři dekády. Zprávu o jeho úmrtí zveřejnilo nakladatelství Josef Vybíral a současný šéfredaktor časopisu ABC Zdeněk Ležák.

„Dneska ráno zemřel můj kamarád a mentor Vlastislav Toman, zakládající člen ABC, jeho šéfredaktor z let 1959 až 1991, autor legendárního Kruana. Bylo mu 92 let. Vzpomeňte na své vlastní dětství, protože téměř jistě formoval svým dílem i vás. Vlastík se stal legendou už za svého života,“ napsal na sociální sítě Zdeněk Ležák.

Vlastislav Toman se narodil 7. července roku 1929 v Plzni, kde také vystudoval střední průmyslovou školu elektrotechnickou. Po válce chvíli pracoval v plzeňské Škodovce.  Jeho první krátká povídka spatřila světlo světa v roce 1948, a to v časopise Vpřed. V letech 1953 až 1956 působil jako redaktor časopisu Rudá zástava. V témže roce stál u zrodu časopisu ABC, který se stal fenoménem po několik následujících generací.

„Tenkrát, v roce 1956, měl kupodivu Český svaz mládeže a Pionýr dobrý nápad, že kromě časopisu Věda a technika mládeže, který byl určen středoškolákům a učňům, by mohl vycházet i podobný časopis pro děti. Já se tehdy přihlásil, byl jsem přijat, a tak jsem časopis spolu s dalšími kolegy začal připravovat. První číslo vyšlo v roce 1957. V ABC jsem tedy byl pětatřicet let. Neexistoval u nás tehdy časopis určený dětem, který by se speciálně a srozumitelně věnoval technice, vědě i přírodě. A zároveň nebyl povrchní. V tom jsme byli unikátní vlastně i za hranicemi. Časopis měl skvělý kolektiv interních i externích spolupracovníků, kteří stále přicházeli s něčím novým. Asi tohle všechno způsobilo, že se ABC stalo takovou legendou,“ vyprávěl Vlastislav Toman v den svých 90. narozenin, kdy se v Polanově síni Knihovny města Plzně konala výstava, která představila jeho tvorbu.

Do rodného města přijížděl na schůze Střediska západočeských spisovatelů, za příbuznými i za spolužáky z elektrotechnické průmyslovky. Spolupracoval s plzeňským kreslířem Petrem Šrédlem. Tomana mnozí označují za průkopníka českého sci-fi a jeho jméno najdeme pod mnoha komiksy, které vycházely právě v ábíčku. Věnoval se také popularizaci vědy, zejména kosmonautiky.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Časopis ABC

Štítky Vlastislav Toman, ABC, české sci-fi, komiks

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.