neděle 28. listopadu 2021 René

Do terénu vyráží v Plzni nové fekální vozidlo za 11 milionů, jde o pojízdnou čistírnu odpadních vod

Na 11 milionů korun přišlo nové kanalizační vozidlo, které začnou používat pracovníci provozu kanalizace Vodárny Plzeň. V terénu bude denně a jeho osmistupňový systém recyklace nasáté odpadní vody je možné přirovnat k mechanické části čistírny odpadních vod.

Nové fekální auto nahradí kombinované kanalizační vozidlo z roku 1997, které bylo bez technologie recyklace vody. „Vozidlo kromě toho, že slouží k hydromechanickému čištění kanalizačních systémů, umí odsáté odpadní vody po mechanickém vyčištění opětovně využít k proplachu. Osmistupňovou recyklaci je možné přirovnat k mechanické části čistírny odpadní vody," informovala mluvčí společnosti Vodárna Plzeň Dana Veselá.

„Odsátá směs sedimentů a odpadní vody prochází jednotlivými čistícími stupni, kde je odpadní voda postupně zbavena mechanických částic až po velikost 0,05 milimetru. Ty se ukládají do kalové komory nástavby,“ vysvětlil vedoucí provozu kanalizace Tomáš Mádr. Vozidlo je schopno pracovat kontinuálně několik hodin a je eliminováno přerušení práce a přejezdy vozidla z důvodu nutnosti doplnění vody.

Vodárna Plzeň se stará celkem o 26 čistíren odpadních vod a 957 kilometrů kanalizační sítě s 97 čerpacími stanicemi. Prostřednictvím 33 tisíc přípojek zajišťuje odvod a likvidaci odpadních vod od cca 233 tisíc obyvatel. V roce 2020 bylo vyčištěno 20,95 milionů kubíků odpadní vody, více než 85 kilometrů kanalizační sítě a zmonitorováno přes 39 kilometrů potrubí.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Vodárna Plzeň

Štítky Vodárna Plzeň, kanalizační vozidlo, fekální vozidlo, recyklace odpadů, čistírna odpadních vod

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.