čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Plzeň se u pomníku Díky, Ameriko! rozloučila s válečným veteránem Earlem Ingramem

Západočeská metropole drží smutek. Ve věku 99 let zemřel americký veterán, který v květnu 1945 s jednotkami generála George Pattona osvobozoval město. Od poloviny 90. let patřil Ingram k pravidelným hostům Slavností svobody. Poslední dva roky ale musel kvůli koronavirové pandemii zůstat doma. Plzeň jeho památku uctila rozloučením u pomníku na Americké třídě. Na radnici od úterý vlaje černý prapor.

„Zemřel člověk, který se do dějin Plzně zapsal jednou provždy. Při oslavách osvobození jsme se s ním setkávali bezmála každým rokem a poznali jsme jej nejen jako člověka statečného a odvážného, nýbrž i veselého, optimistického a velmi energického. Člověka, který miloval setkávání s Plzeňany a návštěvníky oslav osvobození. A my Plzeňané jsme milovali jeho,“ těmito slovy, které pronesl primátor Martin Baxa, se dnes Plzeň symbolicky rozloučila s Earlem Ingramem. Zástupci města současně položil i květiny k památníku 2. pěší divize na Chodském náměstí, v níž Earl Ingram v květnu 1945 osvobozoval Plzeň.

Když jsem přijel do Plzně v květnu 1945, setkal jsem se s těmi nejvděčnějšími a nejšťastnějšími lidmi, jaké jsem kdy viděl. Vzali nás do svých domovů a chovali se k nám jako ke znovuobjeveným členům rodiny. Z času stráveného v Plzni během května 1945 mám mnoho příjemných vzpomínek, ale ten srdečný způsob přijetí, jímž jsem byl přivítán spolu s ostatními americkými vojáky, pro mne osobně rezonuje jako nezapomenutelná a zásadní vzpomínka,“ takto vzpomínal Earl Ingram na první dny strávené v Plzni.

K uctění památky vyvěsila radnice americkou i českou vlajku a také černý prapor. Ode dneška je v mázhauzu radnice umístěna kondolenční kniha, do níž mohou Plzeňané vpisovat své vzkazy.

Earl Ingram, jenž se narodil 2. září 1922, byl velitelem 2. čety roty L 38. pěšího pluku druhé pěší divize Armády Spojených států amerických. Odvedený byl roku 1940. V srpnu 1944 přistál ve Skotsku, odkud se přesunul vlakem do Southamptonu v Anglii. Následovala noční plavba na malé lodi přes kanál La Manche a vylodění na pláži Omaha, odkud postupoval Evropou až do Plzně. Během války dosáhl hodnosti nadporučík. Několik měsíců po 2. světové válce zahájil kariéru jako profesionální voják. V aktivní službě byl více než 34 let. Zbytek života strávil v Severní Karolíně.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Roman Muchka, Richard Beneš, KÚPK

Štítky pamětník, Slavnosti svobody, historie, válka, Earl Ingram, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.