středa 1. prosince 2021 Iva

Na území Plzeňského kraje pracuje výrazně víc cizinců než před rokem

Oproti květnu ubylo v červnu na území Plzeňského kraje cizinců ze zemí EU, kteří v kraji pracují. Meziročně je ale jejich počet výrazně vyšší. Cizinců z třetích zemí přibylo v červnu oproti předchozímu měsíci i v porovnání s loňským červnem. Úřad práce evidoval k poslednímu červnu v kraji 60 118 pracujících cizinců, což je o 10 941 více než před rokem.

Úřad práce měl ke konci června v kraji v evidenci 39 938 informačních karet pracovníků ze zemí EU. V porovnání s květnem to bylo o 623 karet méně, meziročně je jich ale o 2691 více. Díky dřívější příznivé ekonomické situaci hledaly firmy tisíce nových zaměstnanců, zejména na dělnické pozice, a přijímaly občany EU. Nejčastěji to byla místa montážních dělníků, pomocných dělníků ve výrobě, obsluhy strojů nebo stavebních dělníků. S útlumem ekonomiky především koncem loňského roku počet zahraničních pracovníků poklesl.

„V současné době sledujeme mírný nárůst těchto pracovníků. Nicméně můžeme konstatovat, že i nadále většina zaměstnavatelů vyčkává, jak se bude situace nadále vyvíjet," řekl plzeňský analytik trhu práce Tomáš Moravec.

Dlouhodobě pracuje v kraji nejvíc Slováků, aktuálně 16 671. Následují Rumuni, jichž bylo na konci června 8863, a Bulhaři (7184). Počty pracovníků ze všech tří zemí klesly, nejvíc ubylo za měsíc Bulharů, celkem 265. Pracovníci z EU nezvyšují náklady firem, které jen odevzdají na úřadu práce informační kartu o nástupu..

Proti květnu přibylo cizinců ze zemí mimo EU, jimž stačí odevzdat informační kartu a nemusejí mít pracovní povolení, protože mají v ČR trvalý pobyt nebo někoho z rodiny s legálním pobytem. Na konci června těchto lidí pracovalo v kraji 11 237, což bylo o 46 víc než v květnu a o 1380 více než loni na konci června. Největší podíl mají občané Ukrajiny (7461), Vietnamu (1821) a Moldavska (394).

Cizinců ze třetích zemí, kteří získali od úřadu práce povolení k práci, je v kraji 8943, o devět víc než v květnu a o 6870 víc než před rokem. „V drtivé většině případů se jedná o krátkodobá pracovní povolení do tří měsíců, více než 93 procent z nich bylo pro občany Ukrajiny," řekl Moravec. Většina klasických pracovních povolení se podle něj vyřizuje v režimu zaměstnaneckých karet, které slouží zároveň jako povolení k pobytu i k práci. Vydává je ministerstvo vnitra a jejich počty statistika krajského úřadu práce nezahrnuje.

V Plzeňském kraji, kde žije přes 590 tisíc obyvatel, bylo ke konci června bez práce 12 058 lidí, volných pracovních míst nabízely pracovní úřady 33 032. Jejich prioritou je obsadit volná místa uchazeči, které mají v evidenci.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto CTP

Štítky cizinci, pracovní agentury, úřad práce, zaměstnanost, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.