úterý 20. dubna 2021 Marcela

Statisíce prázdných ulit a škeblí vyplavila voda z řeky na břeh Berounky

Opravdu neobvyklý pohled se naskytl na břehu Berounky nedaleko od zříceniny hradu Libštejn na severním Plzeňsku. Voda tam totiž nečekaně vyplavila statisíce prázdných ulit, lastur a škeblí. Na místě to vypadalo jako po divokém mejdanu milovníků francouzské kuchyně.

Obrovské množství prázdných ulit se nacházelo na břehu v úseku v délce asi 50 metrů a šířce dvou tří metrů. „Bylo to opravdu famózní. Jednalo se o přirozené vyplavení prázdných schránek vodních i suchozemských měkkýšů, které z horní části toku a břehů řeky Berounky přinesla velká voda, která se korytem prohnala v minulých týdnech,“ vysvětlil Karel Makoň z Dobrovolného ekologického spolku DESOP.

„Pro nás se však jedná o zajímavý přírodní proces a koloběh živin v přírodě. Miliony miniaturních a velice křehkých schránek se na slunci a povětří postupně rozpadnou a vrátí se v podobě živin pro rostliny zpět půdy. Rostliny jsou pak potravou pro živočichy, po kterých pak zase zůstanou jen prázdné schránky, a tak to funguje už miliony let odjakživa,“ konstatoval o objevu Karel Makoň.

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto DESOP

Štítky DESOP, Berounka, schránky korýšů, škeble, ulity

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.