neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Zklamání! Kraj nedostal od státu peníze na navýšení mezd v sociálních službách

Navýšit mzdy pracovníkům v sociálních službách aktuálně nemůže Plzeňský kraj. A to i přesto, že to prosadilo ministerstvo práce a sociálních věcí ve státním rozpočtu pro letošní rok. Kraj totiž od státu dosud neobdržel ani finanční krytí mezd bez navýšené částky avizované ministerstvem. Přislíbené zvýšení mezd bude možné pouze dodáním potřebných finančních prostředků státem.

Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová ve svém dopise z 11. ledna 2021 informovala o prosazení navýšení mezd pracovníků v sociálních službách o 10 procent s tím, že jde o navýšení základních tarifů pracovníků v přímé obslužné péči a sociálních pracovníků. Podle ní je zásadní odměnit ale také ostatní pracovníky oblasti, kterými jsou kuchaři, údržbáři, pracovníci úklidu a prádelen a další, bez nichž by zařízení nemohla fungovat.

„Paní ministryně avizovala, že částka na zvýšení mezd je vyjednána v rozpočtu pro sociální služby tak, aby pokryla náklady na navýšení mezd. Reálně však tyto peníze nemáme,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast sociálních věcí Rudolf Špoták (Piráti). „Částka, kterou jsme od ministerstva obdrželi, nepokryje ani současné náklady na mzdy v sociálních službách. Není pro nás reálné zvýšit pro tyto zaměstnance platy o 10 procent, jak přislíbilo ministerstvo,“ doplnil.

Plzeňský kraj potřebuje na pokrytí mezd, platů a odměn pracovníků v sociálních službách celkem 1,13 miliardy korun. Dotace ministerstva v současné době činí jen 979 milionů, přičemž z této částky je 32 milionů alokováno na reformu psychiatrické péče. Pro sociální služby zbývá částka 947 milionů. A to je o 66 milionů korun méně, než kraj potřebuje na pokrytí mzdových nákladů.

Pokud avizovaná částka na navýšení mezd v průběhu roku přijde, Plzeňský kraj peníze přerozdělí tak, aby k navýšení došlo podle příslibu ministerstva práce a sociálních věcí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.