Jakmile do západočeské metropole zavítají vzácní hosté, čeká je prohlídka a posezení v pivovaru. Ostatně toto nepsané pravidlo platí až do dnešních dnů. Zámožní obchodníci se na konci 19. století při jednáních často zdrželi. Na místě jedli, pili a mnohdy obětovali i svou důstojnost. Pro tyto nepříjemné situace byla hodovní místnost vybavena speciálními kyblíky.
Poslední významnou návštěvou, která zavítala od plzeňského pivovaru byl americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který zde zakončil svou pouť při návštěvě Plzně. My se však vrátíme v čase do dob císaře pána. Ani tenkrát totiž nebyla o vzácné hosty nouze, například schůze s obchodníky většinou končily ve zvláštních místnostech, kam se návštěva usadila po skončení prohlídky. Hodovní místnosti byly vybaveny důmyslným zařízením, nad kterým se možná dnes pousmějeme. Jednalo se o nádoby zapuštěné ve zdech či stolech. Ve výši hlavy sedícího hosta byly zazděné také drážky na nádržky, v nichž proudila voda.
Nabízí se otázka, jestli návštěvy tato zvracítka využívaly. V zájmu prosperity města se možná nechával věcem volný průběh, a tak by jejich umístění mělo své opodstatnění. K pivu se samozřejmě podávaly pokrmy, většinou velmi mastné a tučné. Dnes tyto "vychytávky" v pivovaru už nenajdeme, zmizely před druhou světovou válkou.
„Jest skutečně zvláštní, že se dosud žádnému pivovaru nepodařilo rázovitou a lahodnou chuť plzeňského piva napodobiti,“ tak ocenil plzeňské pivo při návštěvě Měšťanského pivovaru císař František Josef I. v roce 1885.
Plzeňský purkmistr František Pecháček vítá císaře Františeka Josefa I. před hotelem Waldek (dnes Hotel Slovan), Plzeň 1885, foto: Archiv města Plzně
Císař přijel do Plzně dvorním vlakem už 27. srpna 1885. Pro město to byla velká pocta a tak se téměř celé zahalilo do slavnostní výzdoby. U Hotelu Hamburk stála dokonce slavobrána. Toho roku totiž v okolí Plzně probíhalo rozsáhlé vojenské cvičení, a tak se město stalo na císařovým sídlem. Spolu s Jeho Veličenstvem zde bylo i několik vojenských zástupců z několika zemí, ubytováno zde bylo 70 generálů a 450 důstojníků.
Článek vznikl ve spolupráci s Ladislavem Silovským a nakladatelstvím Starý most. Další informace z historie západočeské metropole se můžete dočíst v knize „100 zajímavostí ze života Plzeňanů za císaře pána“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.