čtvrtek 26. května 2022 Filip

Další únik nebezpečných ropných látek do plzeňské kanalizace zachytila čistička v Jateční

Do plzeňského kanalizačního systému začaly ve čtvrtek přitékat nebezpečné látky, které jsou pravděpodobně ropného původu. Obsluha čističky odpadních vod (ČOV) si všimla jednak zápachu a také barevného filmu na hladině přitékající odpadní vody. Je to už druhý případ za poslední tři týdny, kdy likvidují nebezpečné látky v kanalizaci pracovníci čistírny odpadních vod společně s hasiči. Ti zasahovali na ČOV už včera a také dnes dopoledne.

"Na změny na hladině odpadní vody reagovala obsluha ČOV ve čtvrtek před 14. hodinou a okamžitě zahájila prohlídku stokové sítě. Nebezpečné látky byly svedeny do retenčních nádrží a to proto, aby se nedostaly do biologické čistící linky a hlavně aby nemohly kontaminovat řeku Berounku. Díky včasnému zásahu nebyla řeka ohrožena," uvedla mluvčí společnosti Vodárna Plzeň Dana Veselá

Podobný případ se stal už 18. 11. 2020, kdy přiteklo do kanalizace větší množství látek ropného původu. Ty jsou velmi nebezpečné a znamenají smrtelné nebezpečí pro vodní živočichy. Tehdy bylo z odpadní vody odstraněno téměř 8 000 litrů zředěných ropných látek a sorpčního materiálu. Obě záležitosti řeší Policie České republiky.

"Každý, kdo do kanalizačního systému vypouští odpady, které do ní nepatří, se vystavuje hrozbě pokuty nejen ze strany provozovatele kanalizace dle kanalizačního řádu, ale také ze strany České inspekce životního prostředí. V případě ohrožení a poškození životního prostředí riskuje pachatel trestní stíhání," vysvětlila Veselá. 

Kromě látek ropného původu do kanalizace nepatří ani staré barvy, ředidla, lepidla, kyseliny, hydroxidy a další chemikálie. Do výlevky či do záchodové mísy nepatří ani jedlé tuky a oleje, zbytky jídel, případně odpady z kuchyňských drtičů. Velký problém v kanalizační síti mohou způsobit také hygienické potřeby, jako jsou kosmetické a odličovací vlhčené ubrousky, tampony, tyčinky na čištění uší atd. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Vodárna Plzeň

Štítky únik ropných látek, čistička odpadních vod, Vodárna Plzeň, kanalizace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.