Propad prodeje o desítky procent očekává Plzeňský Prazdroj kvůli uzavření restaurací a hospod minimálně v následujících týdnech. Stejně jako při jarním uzavření hospod proto výrobu přizpůsobí aktuální poptávce. Utlumí stáčení piva do sudů a tanků a posílí výrobu baleného piva.
Během jarní koronavirové krize se Prazdroji propadly prodeje zhruba o 40 procent, protože téměř tři měsíce nebylo možno prodávat čepované pivo v hospodách a restauracích. Odbyt v restauracích a hospodách představuje pro Prazdroj 40 procent celkového prodeje. "Tento propad není možné už do konce roku ničím nahradit, a to ani zvýšeným zájmem o balená piva," uvedl obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz.
"S úplným uzavřením hospod a restaurací se prodeje opět sníží o desítky procent. Viděli jsme to už v minulém týdnu, kdy prodeje čepovaného piva meziročně klesly o 20 procent, a to byla jen zkrácená otevírací doba podniků. Během příštích tří týdnů tak situace nebude lepší," řekl Mráz. Finanční propady, které pivovaru kvůli současnému zavření restaurací vzniknou, firma odhadovat nechtěla.
Od června se podle Mráze situace v prodeji piva postupně zlepšila, bylo vidět, že lidé mají zájem o čepované pivo a chtějí opět chodit do restaurací a hospod. "Naše celkové tuzemské prodeje od ledna do září letošního roku meziročně klesly zhruba o čtyři procenta," řekl.
I když Prazdroj utlumí stáčení piva do sudů a tanků, předpokládá, že jeho pivovary budou fungovat normálně. "Stejně tak naši zaměstnanci ve výrobě budou normálně pracovat, jen v případě potřeby přejdou na jinou stáčecí linku," řekl Kovář.
Prazdroj je od první vlny koronaviru v kontaktu s majiteli a provozovateli hospod a restaurací a snaží se jim pomoci. Z celkové letošní dosavadní podpory ekonomiky ve výši 300 milionů korun směřovaly dvě třetiny právě do hospod a restaurací. Na jaře pivovar vyměňoval zdarma prošlé pivo, dodával do hospod dezinfekci a ochranné pomůcky a ke znovuotevření podniků v květnu dal téměř milion čepovaných piv.
V létě nabídl pivovar hospodám několik aktivit pro zvýšení zájmu hostů. Na přelomu září a října pomáhal se zajištěním bezpečnosti hostů i personálu. "S hospodskými jsme v kontaktu i nyní a jsme připraveni jim v rámci našich možností znovu podat pomocnou ruku," uvedl Mráz.
Z odezvy hospodských je podle něj zřejmé, že nejvíc potřebují pomoci především se zajištěním peněz od státu na pokrytí fixních nákladů. Vládní opatření pro ně znamenají drastické snížení příjmů, ale náklady na nájemné, energie, poplatky, odvody a podobně zůstávají stejné. "Proto vítáme vše, co hospodám a restauracím pomůže přežít, ať už ohlášená stoprocentní náhrada mezd pro zaměstnance v gastronomii, příspěvek na nájemné nebo odložení úhrady DPH, daně z příjmů či silniční daně. Nebo možnost prodávat jídlo a pití přes rozvoz i po 20:00," dodal mráz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.