čtvrtek 26. května 2022 Filip

Oblíbená socha koně se dnes po roce vrátí do Kopeckého sadů v Plzni

Na své původní místo v Kopeckého sadech před Měšťanskou Besedu se dnes odpoledne po 15 měsících vrátí oblíbená a populární socha koně sochaře Michala Gabriela. Loni v květnu se socha na čas přestěhovala do sochařského parku v Lucemburku.  

Autor Michal Gabriel sochu koně zapůjčil do Plzně v červnu 2017, kdy se ve městě uskutečnil první mimopražský ročník festivalu Sculpture Line. Po dvou letech sochař využil nabídky, aby své dílo dočasně přestěhoval do Lucemburska, kde v rámci mezinárodní spolupráce vznikl sochařský park pod záštitou festivalu Sculpture Line.

Plzeňané si ale 450 kilogramů vážící bronzovou sochu koně velmi zamilovali. Šlo jednoznačně o nejfotografovanější objekt v Plzni. Díky společnosti Plzeňská teplárenská se teď kůň vrací na své místo. „Naše společnost reagovala na výsledky průzkumu veřejného mínění, z jehož závěrů vyplynulo, že by si opětovnou instalaci přálo 85 procent dotázaných respondentů,“ uvedla za Plzeňskou teplárenskou Petra Siegerová.

Podle výsledků průzkumu by 61,5 procenta Plzeňanů podpořilo veřejnou sbírku na odkoupení sochy, aby mohla trvale zůstat v Plzni. Celkem 72 procent respondentů si myslí, že by bylo vhodné, aby magistrát podpořil odkoupení sochy. Nelze proto vyloučit, že vznikne veřejná sbírka. Z jejího zisku by se pak mohlo částečně financovat odkoupení díla. Cena, za kterou by Plzeň mohla sochu získat je teď v jednání.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky socha koně, návrat sochy, Kopeckého sady, Michal Gabriel

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.