pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Turistická lávka přes roklinu u Zábělé prošla rekonstrukci a vybízí k procházce

Turisté mohou bezpečně přecházet po nově opravené lávce přes roklinu v polesí Zábělá u Bukovce. Plzeň obnovila v roce 2018 naučnou stezku ve své rekreační oblasti Zábělá, která je jednou z dvanácti rekreačních oblastí města. Opravou teď prošla lávka v místě podjezdu přes zaniklou železniční trať z Plzně do Chrástu.

Rekonstrukce lávky byla nutná z důvodu závad na statice původní dřevěné nosné konstrukce. Stavební úpravy trvaly dva měsíce, začaly 8. dubna. Celkové náklady na úpravu lávky jsou 1,6 milionu korun.

„Oblast Zábělé je oblíbenou rekreační lokalitou v Plzni s výhledy na tok Berounky. Před dvěma lety se nám podařilo obnovit přibližně sedmikilometrovou stezku, jež vede od Bukovce k Dolanskému mostu,“ připomněl primátor města Martin Baxa (ODS).

„Na trase stezky je celkem 12 zastavení s informačními cedulemi, kde se turisté dozvědí více o místní historii, fauně, flóře, ochraně přírody i o systému lesního hospodářství v daném území. Náklady na obnovu tehdy činily přibližně 150 tisíc korun. Původní stezka byla v lokalitě vybudována již v roce 1979. Jsem rád, že jsme nyní opravili lávku, která je dřevěná, zastřešená. Její délka je 21 metrů,“ doplnil náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule (TOP 09).

Závady na statice původní dřevěné nosné konstrukce se objevily koncem roku 2018. Byly především na nosných dřevěných obloucích. „Lávka se nacházela v havarijním stavu, proto jsme ji museli okamžitě uzavřít. Rekonstrukce měla skončit 8. června, lávku se nám podařilo pro občany otevřít 4. června,“ popsala technická náměstkyně Andrea Fojtíková ze Správy veřejného statku města Plzně.

Stezka v podstatě kopíruje zelenou turistickou značku, ale má několik odboček k zajímavým lokalitám. Na stezku se mohou turisté napojit na třech místech, a to v Bukovci nebo v Zábělé u hájovny či z tábořiště u Dolanského mostu. Například jedno zastavení je v místě, kde fungovala za první republiky vyhlášená výletní restaurace.

„Zábělá byla totiž v dané době oblíbeným cílem návštěvníků. Nedaleko byla umístěna železniční zastávka, z Plzně se sem tedy lidé dostali pohodlně vlakem. Po procházce v lese mohli posedět v restauraci, ve které se tehdy odpoledne i hrávalo a tančívalo. Oblíbená restaurace však byla v 60. letech minulého století stržena a odstraněna,“ připomněl Richard Havelka, vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně.

Zábělá je přírodní rezervací na pravém břehu řeky Berounky nacházející se severovýchodně od Bukovce, vyhlášena byla v roce 1969. Většinu území pokrývá lesní vegetace. Důvodem ochrany je původní smíšený dubohabrový les s bylinným patrem rostoucím na strmé skalnaté stráni, která přechází postupně do roviny. Přírodní rezervace Zábělá zaujímá rozlohu 31,93 hektarů. Území rezervace tvoří úzký dlouhý pruh lesního porostu ležící v příkrém skalnatém svahu meandrující Berounky.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Plzen.eu

Štítky lávka, rekonstrukce, oprava, turistika, procházky, Zábělá

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.