Pá 14. 8. 2026Alan
Zprávy

Muzeum získá do sbírek samopal, z něhož se střílelo při Pražském povstání

Zuzana Pešková2 minuty čtení10. 7. 2026, 7:35
Muzeum získá do sbírek samopal, z něhož se střílelo při Pražském povstání
Muzeum získá do sbírek samopal, z něhož se střílelo při Pražském povstání · Foto: Policie ČR

Britský samopal, signální pistole vyrobená speciálně pro potřeby Luftwaffe i jediná americká malorážka v Česku. To je stručný výčet unikátních zbraní, které lidé odevzdali během letošní zbraňové amnestie v Plzeňském kraji. S některými z nich se policisté setkali vůbec poprvé.

Lidé odevzdávali zbraně, střelivo i munici a kromě specializovaného pracoviště je nosili také na obvodní oddělení po celém kraji. „Zaznamenali jsme i několik opravdových unikátů, kdy tím prvním byla dvouhlavňová signální pistole vyráběná v roce 1936 v německém Suhlu jen a pouze pro potřeby Luftwaffe. S takovým kouskem se policisté setkali vůbec poprvé. Bohužel je však velice poškozená a různě upravovaná,“ uvedl policejní mluvčí Ondřej Hodan.

V druhém případě se jednalo o britský samopal Sten MKII, který se podle průzkumu stal součástí bojů na pražských barikádách v rámci Pražského povstání v květnu 1945. Díky tomu se dostane do muzea, kde si ho budou moci návštěvníci prohlédnout.

„Třetí zajímavostí se stala opakovací malorážka až ze Spojených států amerických. Ta byla s největší pravděpodobností vyrobena mezi lety 1914-1915 v North Haven ve státě Connecticut. Má vcelku unikátní systém nabíjení a zásobníku a dle Centrálního registru zbraní se jedná o jediný kus v České republice,“ podoktl mluvčí.

V rámci zbraňové amnestie odevzdali lidé v Plzeňském kraji 417 zbraní, 8 299 kusů střeliva a deset kusů munice. „K munici musel vždy být přivolán policejní pyrotechnik, protože do kategorie munice se dle zákona o munici řadí například dělostřelecká munice, ruční granáty, cvičné granáty, rakety, raketové střely či letecké pumy,“ upřesnil Hodan.

Lidé mohli beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo od ledna do konce června. V celém Česku odevzdali lidé 5 918 zbraní, přes 213 000 kusů střeliva, více než 2600 kusů munice a zhruba 64 kilogramů výbušnin.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Vizualizace: projectstudio8Zprávy

Spojení města s přírodou, obvod představí obyvatelům plán proměny parku U Bazénu

Jeden z nejrušnějších plzeňských městských parků U Bazénu projde proměnou. Do budoucí podoby mohla promluvit také veřejnost. Lidé si pochvalovali velké množství zeleně, chyběly jim ale toalety nebo třeba menší kavárna. Všechny jejich podněty zahrnuli architekti do studie, kterou obvod po prázdninách představí místním občanům.

Plzeň vidí ostřeji. Alensa otevřela novou optiku, pásku přestřihl Radek BangaZprávy

Plzeň vidí ostřeji. Alensa otevřela novou optiku, pásku přestřihl Radek Banga

Západočeská metropole se dočkala moderního přístupu v péči o zrak. Populární prodejce kontaktních čoček a brýlí, optika Alensa, otevřel v Plzni svou zbrusu novou kamennou optiku. Slavnostní den si nenechal ujít ani dlouholetý ambasador značky, hudebník Radek Banga, který do nové pobočky vnesl svou typickou energii a dobrou náladu.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook