V bojích druhé světové války strávili celkem 337 dní. Účastnili se vylodění v Normandii během Dne D i odráželi útoky elitních německých tankových jednotek během bitvy v Ardenách. Řeč je o příslušnících 2. pěší divize zvané Indianhead. Právě tato jednotka doputovala v květnu 1945 až do západních Čech. Její příběh teď odhaluje výstava v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích.
Výstava “Osvobození 1945: Muži 2. pěší divize“ provede návštěvníky kompletní několikaletou cestou, která příslušníky americké 2. pěší divize zavedla z výcvikových táborů ve Spojených státech přes oceán na evropské bojiště druhé světové války. Jednotlivá si však vyžádala více než 3 000 životů příslušníků této divize. Jejich těla dnes leží na amerických válečných hřbitovech ve Francii, Belgii, Lucembursku či v Nizozemsku.
„Mezi americkými vojáky 2. pěší divize, kteří ve zdraví dorazili k nám byla slyšet nejen angličtina, ale stále častěji také čeština, polština, francouzština či španělština,“ přibližuje bohatou kulturní skladbu vojáků slavné pěší divize jeden z autorů výstavy Tomáš Hata, který je zároveň členem plzeňského klubu vojenské historie Tommy & Yankee a zakladatelem mezinárodního projektu Men of the 2nd Infantry Division 1940-1945, který dokumentuje a zpřístupňuje příběhy příslušníků 2. pěší divize.
Úterý, 21. ledna 2025, 13:30
Stála na okraji Borského parku a starala se nejen o americké vojáky a německé zajatce, ale také o Plzeňany. Řeč je o 109. evakuační nemocnici, jejíž příběh se zapsal do života mnoha obyvatel i sloužících lékařů. Někteří dokonce měli české kořeny....
„Výstava bude jedním z výstupů našeho projektu. Využijeme pro ni jedinečných materiálů získaných ve Spojených státech, od samotných veteránů a jejich rodin, sbírkovou činností řady kolegů a zápůjčkou z muzea Patton Memorial Pilsen a Muzea jižního Plzeňska v Blovicích. Výstava naváže na obdobný výstavní počin, který jsme před dvěma roky realizovali v Domažlicích,“ doplnil.
Výstava mapuje osudy amerických vojáků na pozadí velkých dějin 2. pěší divize, seznamuje návštěvníky s válečnou zkušeností, každodenností, radostmi i strastmi na frontě, ale i se vzpomínkami na osvobození z pohledu samotných amerických vojáků. Jednotlivé tematické bloky výstavy získávají díky osobním výpovědím lidský rozměr. „K vidění budou i předměty po veliteli první jednotky, která 7. května 1945 přijela do Blovic. Byl jím kapitán Emil F. Meis Jr., velitel baterie B 15. dělostřeleckého praporu 2. pěší divize,“ dodává další člen autorského týmu, historik a pedagog Daniel Malý.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.