Stála na okraji Borského parku a starala se nejen o americké vojáky a německé zajatce, ale také o Plzeňany. Řeč je o 109. evakuační nemocnici, jejíž příběh se zapsal do života mnoha obyvatel i sloužících lékařů. Někteří dokonce měli české kořeny. Spoluorganizátoři Slavností svobody a autoři projektu Plzeň 1945 teď hledají fotografie a další materiály pomocí nichž by chtěli odvyprávět příběhy z konce druhé světové války.
Pomozte nám zachytit příběh americké vojenské nemocnice v Plzni! Tak zní výzva projektu Plzeň 1945. „Výzvu jsme zveřejnili z toho důvodu, že na Slavnosti svobody připravujeme v rámci táborů speciální program. V rámci sadů bude ukázka polní nemocnice. Expozici chceme doplnit o autentické záběry a příběhy. Ve sbírkách samozřejmě už něco máme, ale když je letos to 80. výročí, tak jsme si řekli, že zkusíme uspořádat výzvu. Rozšíříme to mezi lidi a seženeme nové materiály,“ popsal Plzeňské Drbně Daniel Malý, zástupce projektu Plzeň 1945 a předseda Vojenského historického spolku Tommy & Yankee.
Nejde přitom jen o fotografie, ale také o příběhy pamětníků a jejich vzpomínky. „Víme, že tato nemocnice nesloužila pouze pro americké vojáky a německé zajatce, ale že tam ošetřovali i české civilisty. Víme, že se tam starali také o děti. Po těchto věcech cílíme a chtěli bychom to zpracovat nejen v rámci slavností, ale aby to pomohlo i dalším spolkům, které se zabývají historií. Rádi bychom to využili pro naši další práci,“ upřesňuje Malý.
Výzva je venku zhruba 14 dní a už chodí první ohlasy. „Už se nám pár lidí ozvalo, například jeden pán ze Spojených států amerických, který se vyloženě zajímá o historii polní nemocnice a točil i rozhovory s pamětníky. Ozval se, že nám poskytne nějaké materiály. Napsala nám také dcera jednoho z příslušníků, protože tam bylo hodně svateb mezi americkými vojáky a Češkami a ona je právě potomek takového páru. Je to velmi specifické a nečekáme úplnou lavinu zájmu, ale každý střípek pomůže,“ říká.
Nemocnice stála na okraji Borského parku od května do září 1945. Jednou ze zajímavostí je například to, že jeden z vrchních doktorů a velitelů nemocnice měl tuzemské kořeny. „Byl potomkem českých emigrantů v USA. I takové zajímavosti tu máme,“ dodal Malý. Pokud doma máte nějaké dobové fotografie nebo byste se chtěli podělit o příběh svých rodičů či prarodičů, můžete napsat na e-mail patrani@plzen1945.cz (do předmětu e-mailu uveďte „pátrání-nemocnice“).
Pondělí, 20. ledna 2025, 08:40
Desítky modelů historické vojenské techniky i současných kousků, které využívají například síly NATO. Od úterý 21. ledna se mohou na tohle všechno těšit návštěvníci Domu historie Přešticka. Autoři výstavy lákají především na propracované diorama...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.