V plzeňské zoologické zahradě právě probíhají námluvy u tygrů ussurijských. Ošetřovatelé rozhodli, že nechají zvířatům prostor pro volné páření a jak je z videa patrné, tak i v tomto případě platí, že co se škádlívá, to se rádo mívá. Zahrada doufá, že vše dobře dopadne a po letech se dočkají vytoužených mláďat. Naposledy se tam tygříci narodili v roce 2011.
„U samice tygra ussurijského, Milashki, se opět projevila říje. Protože minulé spojování probíhalo bez větších incidentů, rozhodli se chovatelé i tentokrát nechat pár volně se pářit. Měli jsme tak možnost pozorovat ukázkové chování jak samce tak samice. Zpočátku se Milashki lehce bránila a nechávala se dobývat, nicméně následně se už samci Rádžovi podvolila“ popisuje Kateřina Misíková ze Zoo Plzeň, která také zachytila tygří námluvy na videu.
„Pevně věříme, že z několika zaznamenaných neúspěšných pokusů o dokončení celého aktu bude nakonec alespoň jeden úspěšný a Zoo Plzeň se tak dočká vytoužených tygřích mláďat,“ dodala Misíková. „Obě zvířata jsou v ideálním věku a kondici, tak doufáme, že to tentokrát klapne,“ potvrdil její slova i mluvčí zahrady Martin Vobruba.
V novodobé historii se zoo dočkala mláďat tygrů pouze dvakrát. Nejdřív se v roce 2005 narodily Tsamaře a samci Mauglímu samičky Berry a Bella, v roce 2011 se samcem Bajkalem trojčata Cyril, César a Cicero. Od roku 1971 chovala plzeňská zoo i tygry malajské a později indické, odchovat se je nepodařilo. Počátek chovu tygrů ussurijských v Plzni se datuje od léta roku 1978.
Tygři se v zajetí dožívají věku kolem 17 až 18 let, vzácně až 20 let. Tygr sibiřský je největší kočkovitou šelmou světa. Ve volné přírodě jich žije kolem 500 a v zoologických zahradách kolem tisícovky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.