Jen malé procento Ukrajinců se dopouští protiprávního jednání. Plzeňané to ale vnímají zcela jinak a pocit bezpečí u nich rapidně klesl. Také o tomto tématu se hovořilo na debatě se zástupci ukrajinské ambasády, ukrajinské komunity a městské policie. Důležitá je podle samotných Ukrajinců hlavně komunikace a ujasnění pravidel, která jsou pro všechny stejná, nehledě na kulturní zvyklosti.
Ještě před začátkem debaty bylo jasné, že tomu police věnuje zvýšenou pozornost. Před kulturním domem Šeříkovka stálo šest policejních aut a další projíždělo kolem. Všude byli policisté v mundúrech i v civilu. Ještě několik málo minut před začátkem akce byli v jasné přesile oproti účastníkům besedy. Nakonec přišlo zhruba třicet Ukrajinců všech věkových skupin a vše se neslo v naprosto poklidné atmosféře.
Hned zkraje diskuse si vzal slovo velitel Městské policie Plzeň Petr Nováček, aby Ukrajince seznámil s hlavními nešvary, kterých se jejich krajané dopouští. „Zejména se jedná o požívání alkoholu za volantem i v centru města. Problém vidíme hlavně u mladistvých ve věku od šestnácti do dvaadvaceti let. S touto skupinou se tu potýkáme čím dál častěji. V pátek a v sobotu požívají alkohol u večerek a pak vyrazí do města, kde se poperou mezi sebou nebo v tom lepším případě jen ruší noční klid. Je to poměrně malá skupina, ale občané města Plzně to vnímají jako snížení pocitu bezpečí,“ upozornil Nováček.
Středa, 22. ledna 2025, 10:30
O možnostech spolupráce jednal primátor Plzně Roman Zarzycký (ANO) s novým ukrajinským velvyslancem Vasylem Zvaryčem. V Plzni dnes žije zhruba 40 tisíc ukrajinských občanů, jejich soužití s Plzeňany by podle zástupců obou stran mohly zlepšit...
Mezi další nešvary patří třeba neoprávněný rybolov, rozdělávání ohně nebo odkládání odpadu. Poslední zmíněný problém ale nejde na hlavu samotným Ukrajincům, ale hlavně majitelům nemovitostí, kde žijí a kteří mají povinnost objednat adekvátně velké odpadové nádoby.
Z debat na internetu je jasné, že nevraživost vůči Ukrajincům stále roste a mnozí se setkávají i se šikanou. Tomu se budeme podrobněji věnovat v našem dalším textu. Policejní statistiky ale hovoří jasně. Na území města Plzně se meziročně stalo o 86 trestných činů méně. V rámci celého Plzeňského kraje také došlo k výraznému poklesu o 566 činů.
„Sám vidím, že poměr páchání protiprávního jednání se nikterak nevymyká běžnému poměru ukrajinský občan x český občan. Ale to mluvíme o tom, co projde městskou policií, tedy v rovině přestupkového jednání,“ připustil Nováček. Zákony platí pro všechny stejně, nehledě na národnost. Důležité je proto hlavně pochopení našich zvyklostí. Tomu chtějí pomoci ukrajinští asistenti kriminality. Mezi ně patří například Vladimir Skačkov, který v Plzni žije 16 let.
„Musíme pracovat s mládeží a říci, jaký mají výběr možností, jak trávit volný čas. Tuto situaci nezměníme lusknutím prstu, ale musíme vychovávat naši mládež a ukázat jim směr, aby nepopíjeli a nedělali nepořádek. Zákon platí pro všechny stejně a nezáleží, jestli jste Čech, Ukrajinec nebo Slovák,“ upozornil.
„Naše mentalita je trochu jiná, máme jiné zvyky. Už se blíží jaro a rozdělávání ohňů. Již brzy zase bude debata, kde se dá a nedá grilovat. V Česku to funguje jinak. Tady nemůžete jít ven, rozdělat oheň a udělat si šašlik. Musíme respektovat pravidla země, kde žijeme. My tady na besedě nepatříme do skupiny, co tu dělá bordel, ale každý tu má své známé a kolegy a tyto informace bychom si měli předávat. Musíme pochopit, jak se tu máme chovat. Co můžeme získat a čím naopak můžeme Česku prospět,“ vzkázal přítomným Ukrajincům.
„Po vpádu ruských vojsk na území suverénní země se počet Ukrajinců v Plzni zvýšil trojnásobně. Počet trestných činů spáchaných Ukrajinci zůstal na úrovni pěti procent. Není tedy pravda, že za všechno mohou Ukrajinci. Je tu řada těch, co pracují na stavbách, staví školy, silnice a řada jich pracuje i v nemocnicích. Dnes jsme tady, abychom zlepšili komunikaci. Chceme se pravidelně potkávat s lidmi od policie, z vedení města i Ukrajinci, kteří tu žijí,“ dodal Oleksandr Lutsenko z ukrajinského velvyslanectví.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.