Restaurátoři obnovili sgrafitovou výzdobu na malém dvorku renesanční radnice, použili historické technologie

Autoři | Foto Magistrát města Plzně, Martin Pecuch

Plzeňská renesanční radnice, která je národní kulturní památkou, prošla další etapou obnovy sgrafitové výzdoby. Letos se restaurátoři zaměřili na část malého vnitřního dvorku. Specializovaná firma použila původní historické technologie. Opravy vyšly na celkem 2,5 milionu korun. Do budoucna se chce město věnovat obnově fasády, která je vidět z náměstí.

Loni restaurátoři obnovili sgrafita ve vnitrobloku, letos se zaměřili na malý dvorek. „Díky zásahu odborníků se podařila opravit a zachovat další cenná renesanční omítka. Z výsledku mám velkou radost a děkuji restaurátorům za odvedenou práci, protože památky si péči rozhodně zaslouží. Dále plánujeme obnovu hlavní fasády radnice, tedy té, která je vidět z náměstí Republiky. Na projektovou dokumentaci jsme už v rozpočtu na příští rok vyčlenili 1,2 milionu korun,“ uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký (ANO).

Plzeňská radnice se stala národní kulturní památkou, na seznam se dostala i Křižíkova tramvaj z roku 1899

Renesanční klenot v podobě plzeňské radnice na náměstí Republiky se stal národní kulturní památkou. Objekt byl postaven podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia v letech 1554 až 1559 a šlo o jednu z prvních renesančních radnic v českých...

Na obnovu sgrafitové výzdoby dohlížel Národní památkový ústav a restaurátor s licencí ministerstva kultury. „Zajištění opravy měl na starost Odbor vnitřní správy Magistrátu města Plzně. Z rozpočtu na ně letos vydal téměř 2,5 milionu korun včetně DPH. Tyto práce navázaly na již provedené opravy oken a sgrafitové výzdoby jihovýchodní fasády, tedy směrem do velkého radničního dvora, které byly realizovány v předchozím roce v celkové hodnotě 6,6 milionu korun včetně DPH,“ doplnil ředitel magistrátního úřadu správních agend Petr Triner

Renesanční radnice byla postavena v letech 1554 až 1559 podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia, počátkem 20. století byly realizovány kvalitní novorenesanční úpravy včetně nových sgrafit, provedené architektem Janem Koulou. Plzeňská radnice je jednou z nejhodnotnějších radničních budov v České republice. V polovině prosince 2023 se stala národní kulturní památkou! Budova je charakteristická obdélnou dispozicí podélně k hlavnímu náměstí, se statickým pojetím hlavního průčelí doplněným o sgrafitovou výzdobu a s dynamickým pojetím zdobných štítů, výrazně vystupujících nad okolní domy.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky obnova sgrafit, sgrafitová výzdoba, renesanční radnice, památkáři, historický objekt, národní kulturní památka

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.