K přepážkám pokladny České národní banky (ČNB) v Plzni, které se v pátek natrvalo uzavřely, přišly v poslední dny pro hotovost nebo s vklady desítky lidí, ale také zástupci státních a veřejných organizací. Uvádějí, že se jich ukončení hotovostních operací dotkne minimálně. Další Plzeňané si chtěli prohlédnout interiér originální budovy v Husově ulici poblíž centra, která byla postavena pro ČNB v roce 1994. A pár lidí si kupovalo jako dárky nebo do sbírky zlaté nebo stříbrné mince, které ČNB vydává. Uzavření pokladny, respektive ukončení hotovostních operací na pracovištích v Ústí nad Labem, Plzni a Českých Budějovicích, je podle mluvčí banky Petry Vlčkové součástí procesu digitalizace bankovních služeb v ČNB.
Budova, kterou dlouhou dobu státní banka plně nevyužívá a zčásti ji má v pronájmu policie, už se podle pracovníků ČNB nabízí k prodeji. Několik pokladních tady ve čtvrtek skončí, ostatní oddělení se přesunou jinam, řekla pracovnice. Bude to do Business Centra Bohemia, takzvané Bohemky, administrativní výškové budovy, postavené v 60. letech jako sídlo Hutního projektu Plzeň.
„Státní organizace, které u nás mají účty, k pokladnám pravidelně chodily pro hotovost nebo s vklady. Teď to budou muset řešit jinak," uvedla zaměstnankyně pobočky. Klienti ČNB mohou, stejně jako dříve, podle ní využít bankomaty jiných finančních ústavů.
Pro vklady a výběry bankovek a mincí budou muset klienti od pátku využívat pobočky v Praze, Hradci Králové, Brně a Ostravě. Pokladny skončí kromě Plzně také na územních pracovištích v Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích. Veškerá pracovní místa, jejichž činnost je spjata s hotovostními pokladními službami, byla podle ČNB zrušena bez náhrady. „V rámci celkové reorganizace související s digitalizací bankovních služeb zanikne na jednotlivých pracovištích ČNB celkem 43 pracovních míst," uvedla mluvčí banky.
Změny se dotknou státních institucí a veřejných organizací jako celní správa, školy, policie, hasiči, nemocnice a státní podniky. „Krajskému úřadu to problémy nezpůsobí. S Českou národní bankou komunikujeme standardně a dlouhodobě elektronicky. Jen jednou dvakrát za rok, když je třeba něco obnovit, tak to musíme řešit fyzicky," řekl radní Plzeňského kraje pro ekonomiku Pavel Strolený (ANO). Podle něj jde třeba o transfery peněz ze státního rozpočtu, které se musí řešit přes ČNB, nebo o zakládání či uzavírání účtů. Kraj to podle něj teď bude vyřizovat na centrále ČNB v Praze. „Podobně i třeba naši hasiči i nemocnice komunikují s ČNB elektronicky," dodal. Stejně se vyjádřil plzeňský magistrát i jeho ekonomický úřad. "Žádným způsobem nás to nebude limitovat," uvedl ředitel úřadu správních agend města Petr Triner.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.