Želva se špacírovala u Rondelu v centru města, strážníci městské policie ji na ulici v zimě nenechali

Autoři , | Foto Se svolením Městská policie Plzeň

Želva si vykračovala po trávníku u Rondelu v centru Plzně. Neobvyklá cestovatelka neunikla pozornosti jedné všímavé ženy, která želvu odmítla nechat napospas nebezpečím městské džungle. Želvu odchytla a odnesla na služebnu strážníků městské policie.

„Naše odchytová skupina dorazila během chvíle a bezpečně želvu převezla do pobočky Zoo Akva Tera na Palackého ulici, kde se o ni postarali,“ informovala mluvčí městské policie Jana Pužmanová.

Najít želvy v Plzni není zase až tak neobvyklé, zvláště během léta zaznamenávají strážníci podobných případů celou řadu. Někdy jde o suchozemské druhy, jindy o invazivní želvu nádhernou, kterou nezodpovědní majitelé vypustili do volné přírody. Tato želví „nájezdnice“ dokáže zničit celé populace malých ryb a obojživelníků. V přírodě dokáže přežít dlouhé roky.

Nalezená zvířata vozí strážníci do útulku, kde pro ně postavili i speciální zázemí. Tam buď vyčkávají na svého majitele, nebo se pro ně hledá nový domov. Sami strážníci na svých sociálních sítích přiznávají, že je ve městě poněkud “přeželvováno“. I proto vznikl v útulku nový pavilon pro odchycené papoušky, králíky, morčata i želvy. Pro ně tam mají i malý rybníček.

Želva nádherná je sladkovodní plaz původem z Jižní Ameriky. V Evropě se považuje za invazní druh a představuje pro tuzemský vodní ekosystém významné ohrožení. Mohou nejen přenášet nemoci, ale také decimují populace malých ryb či obojživelníků. Nepohrdnou však ani vejci nebo mláďaty vodních ptáků. V zimním období želva hibernuje, a to buď na souši nebo vodě i pod ledem.

Želvy nádherné jsou jedním z problematických invazních druhů, které se u nás vyskytují. Jejich majitelé si je mnohdy pořídili, aniž by si uvědomovali, že toto dlouhověké zvíře je poměrně náročné na chov. Situaci se rozhodli vyřešit tím nejhorším možným způsobem a želvy vypustili ven. U želv je problém i v tom, že když je majitel vypustí ven, tak ony dokážou přezimovat.

„Dnes jsou želvy nádherné úplně všude. Jsou na Košuteckém jezírku, na Radbuze, v Boleváku a celé rybniční kaskádě. Ročně je těch nalezených želv kolem dvacítky, což je jen zlomek. Chytit je není snadné. Tato želva dokáže i v malé vodní ploše zlikvidovat místní populaci obojživelníků. V naší přírodě přežívají několik let, možná i desítky let. Tento problém tu evidujeme už dlouhé roky,“ popsal před nedávnem Plzeňské Drbně šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Od roku 2022 platí v Česku nová pravidla pro invazní nepůvodní rostliny a živočichy z unijního seznamu. Lidé tyto druhy nesmí vypouštět, vysazovat, dovážet, převážet, uvádět na trh, ale i chovat nebo pěstovat na území EU. Za porušení podmínek chovu hrozí pokuta ve výši 100 000 korun.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky nález želvy, městská policie, želva nádherná, invazní druh, nepůvodní druh, odchyt exotických zvířat

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.