Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Podmínka za zneužití pravomoci platí, bývalý nejmocnější úředník magistrátu neuspěl u soudu s dovoláním

Nejvyšší soud odmítl dovolání podmínečně potrestaného Pavla Grisníka, jenž se v době, kdy působil jako vedoucí stavebního úřadu v Aši na Chebsku, dopustil zneužití pravomoci v souvislosti se stavbou větrných elektráren. Později řadu let pracoval jako šéf plzeňského magistrátního odboru investic. Z titulu své významné funkce zadával a realizoval veřejné zakázky za stovky milionů a dohlížel na jejich regulérnost. Kvůli rozsudku změnil pracovní pozici, úřad ale zcela neopustil.

Nejvyšší soud rozhodoval bez veřejného jednání. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné. Soudní proces se vlekl od roku 2016, týkal se výstavby větrných elektráren na Chebsku. Nakonec Okresní soud v Chebu dospěl k závěru o Grisníkově vině. Podle verdiktu úředník chyboval, když povolil zkušební provoz. Vinu popíral.

Chebský soud vyměřil Grisníkovi 16 měsíců vězení s dvouletou zkušební dobou. Krajský soud v Plzni s ohledem na délku řízení zmírnil trest na rok vězení s podmínečným odkladem na stejně dlouhou dobu.

Nejvyšší soud zveřejní odůvodnění svého rozhodnutí za několik týdnů. Grisník se teoreticky může ještě obrátit na Ústavní soud, musel by však argumentovat porušením svých základních práv.

Kauza pochází z Grisníkova působení na stavebním úřadu v Aši, který vedl před svým příchodem do Plzně. Krátce po změně pracoviště ho policie obvinila. Věc se týkala výstavby větrných elektráren v Újezdě u Aše, kdy soukromý investor nedodržel schválený projekt a místo dvou větrníků postavil jeden s jinými výškovými parametry. Stavba nakonec prošla právě díky Grisníkovi, který o nesouladech s projektovou dokumentací věděl.

Podle soudu měl Grisník upozornit stavebníka na pochybení a požadovat nápravu. Místo toho, ale pomohl větrníky legalizovat. Vyšetřovatele ke Grisníkovi dovedly telefonní odposlechy, ze kterých je patrné, že se scházel se zástupci stavebníka i mimo úřad. Grisník se hájil tím, že byl pod velkým tlakem, jelikož mu zástupci stavebníka měli sdělit, že pokud investice neklapne, zažalují město o nemalé náhrady.

„V odsuzujícím rozhodnutí zazněly jako přitěžující argumenty, že jsem se příliš snažil vyjít vstříc účastníkům řízení. Je prokázáno, že jsem se nijak neobohatil. Podle mého názoru šlo o jiný náhled na výklad ustanovení stavebního zákona ohledně povolování zkušebního provozu," řekl Grisník loni Mladé frontě Dnes.

Grisníka řešilo i zastupitelstvo

„Je to věc, která je pro mě absolutně nepochopitelná. A to bez ohledu na to, jakou kvalitu práce pan Grisník kdy odváděl. Zákon o úřednících územních samosprávných celků říká, že musí být zaměstnanec úřadu bezúhonný,“ nešetřil kritikou na květnovém jednání zastupitestva Michal Vozobule z opoziční TOP 09. Podle něj není možné, aby Pavel Grisník působil v oblasti, která souvisí s výkonem v rámci úřadu.

Opozice na zastupitelstvu kritizovala fakt, že na magistrátu je zaměstnaný pravomocně odsouzený úředník

Kauzu, která se týká opětovného zaměstnání pravomocně odsouzeného vysokého úředníka na plzeňském magistrátu, zcela podle očekávání otevřela opozice při jednání městského zastupitelstva. Loni na podzim přestal na magistrátu pracovat tehdejší šéf...

Nepoložili jste si otázku, jestli jeho přítomnost u některých projektů není zpochybňující? Není to problém, který může vzniknout? V médiích jsme se dočetli, že se to panu primátorovi nelíbí, ale není pravdou, že s tím nemůže nic dělat. Podle zákona o obcích je hlavou úřadu,“ zdůraznil Vozobule.

 „Rada města ani zastupitelstvo se k tomuto rozhodnutí jakkoli nevyjadřovalo. My jsme o tom nerozhodovali. Jediné, co mě v celém procesu zajímalo, bylo to, jestli je zvolený postup zákonný,“ sdělil stručně primátor Roman Zarzycký (ANO) a nechal vysvětlení na tajemníkovi magistrátu Václavu Váchovi, podle kterého je vše v souladu se zákonem.

„Pan Grisník není úředníkem územně samosprávního celku. Jakmile byl odsouzen, tak podal rezignaci na pozici vedoucího odboru i na pozici úředníka. Následně k zajištění rozběhlých akcí, protože k tomu došlo ze dne na den, s ním byla okamžitě uzavřena dohoda, která byla do 30. dubna. Protože potřeba Technického úřadu nadále trvala, tak byla s panem Grisníkem uzavřena smlouva jako se zaměstnancem, kdy má diametrálně odlišnou pracovní náplň. Je to vše v souladu se zákonem,“ sdělil Václav Váchal s tím, že Grisník je přímo podřízený řediteli Technického úřadu, který mu zadává práci. Dále dodal, že úřad trápí velký podstav. Více jsme psali ZDE.

Pavel Grisník nastoupil do výzmanné funkce na Odboru investic Magistrátu města Plzně v dubnu 2015, kdy zvítězil ve výběrovém řízení, kam se přihlásilo deset uchazečů. Ve funkci vystřídal Evžena Kauckého, jenž na funkci rezignoval na vlastní žádost. Jeho odchod údajně souvisel s problémy kolem stavby i fungování Nového divadla a s tlaky, kterým v té souvislosti čelil. Vedení Plzně v roce 2015 ke Grisníkovi uvedlo, že bude ctít presumpci neviny a že zatím nechystá žádné personální kroky vůči stíhanému úředníkovi. To byl primátorem ještě Martin Zrzavecký (ČSSD). Grisník tak ve své funkci dále setrval a to i za vlády primátorů Martina Baxy (ODS), Pavla Šindeláře (ODS) a současného Romana Zarzyckého (ANO).

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Richard Beneš

Štítky zneužití úřední pravomoci, podvod, větrné elektrárny, plzeňský magistrát, Pavel Grisník, odbor investic

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Podmínka za zneužití pravomoci platí, bývalý nejmocnější úředník magistrátu neuspěl u soudu s dovoláním  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.