Strážníci apelují na Plzeňany, aby případy rušení nočního klidu oznamovali hned a nečekali až do druhého dne. Takovýchto opožděných stížností totiž přibývá. Nejčastěji dochází k tomu, že obyvatelé bytů pořádají bujaré večírky a výjimečné nejsou případy lidí, kteří v nočních hodinách postávají na ulici u auta, ze kterého se line hlasitá muzika.
Jste svědky rušení nočního klidu? Nečekejte s oznámením a volejte hned na tísňové linky, vyzývají plzeňští strážníci. Setkávají se totiž s tím, že se na ně lidé obrací až druhý den. Noční klid platí na území Plzně od 22:00 do 6:00 a bohužel ne všichni obyvatelé západočeské metropole ho dodržují.
„Rychlá reakce je klíčová k tomu, aby mohla být situace řešena v reálném čase a ‚narušitelé‘ klidu byli adekvátně upozorněni nebo postiženi. Neváhejte, každý hovor pomáhá“ vyzývá Plzeňany velitel městské policie Petr Nováček. Za poslední týden vyjížděli strážníci ke třem desítkám oznámení tohoto typu.
Nejčastěji jde o hlasitou hudbu v bytech nebo na veřejných prostranstvích, hlučné večírky, shromáždění, které jsou slyšitelné v okolí. Dále sem patří i hlasité stavební práce prováděné v nočních hodinách či nepřetržitý štěkot psa v bytě.
Na vnitřní a venkovní hluk se vztahují také hygienické limity. Podle těch nesmí hluk v obytných místnostech přesáhnout během dne 40 decibelů. Během noci (od 22:00 do 6:00) je to 30 decibelů. Hluk z hudby, zpěvu i řeči má dokonce i svůj speciální limit, který činí 35 decibelů přes den a 25 v noci. Pro venkovní hluk je stanoven limit o trochu vyšší, konkrétně 50 decibelů ve dne a 40 v noci.
„Pokud se stanete svědky rušení nočního klidu, je důležité jednat co nejdříve a kontaktovat městskou policii nebo Policii ČR“ dodává mluvčí Městské policie Plzeň Jana Pužmanová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.