Spolek Živá krajina Plzeňský kraj chce oživit okolí Malesic a vrátit do přírody ztracený potok. Většina koryta zmizela a zůstal jen zhruba 400 metrů dlouhý úsek. Objevuje se tam ovšem voda, což je jasný signál, že potok někde pod zemí stále existuje. Autoři projektu se ale chtějí věnovat i okolí toku a vysadit tam třeba stromořadí.
Povodí Malesického potoka je jednou z lokalit, ve které spolek navrhuje adaptační opatření, která by měla zabránit vysychání krajiny. Mezi další negativní vlivy, ke kterým dochází s měnícím se klimatem, je i vodní nebo větrná eroze. Velké problémy představují i bleskové povodně.
„Krajina kolem nivy bývalého Malesického potoka je poškozená, stejně jako většina obhospodařovaného území v České republice, v důsledku nevhodných úprav z druhé poloviny minulého století. Odvodnění půdy melioracemi, narovnání potoků a vydláždění jejich koryt nebo přímo jejich svedení do trubek pod zemí nyní způsobuje ještě větší vysychání krajiny a zničilo důležité biotopy potočních niv,“ uvádí devátý městský obvod.
Všechny tyto necitlivé úpravy se týkají o Malesického potoka, který se podle starých map nevléval do Mže přímo pod Malesicemi jako dnes, ale meandroval dál a do řeky se vléval až u Radčic. „Většina jeho koryta zcela zmizela, byl zahrnut hlínou a v trase jeho toku je teď obhospodařované pole. Ze starého koryta zbyl jen poslední, přibližně čtyřsetmetrový úsek před ústím do řeky Mže, ve kterém se objevuje voda a signalizuje tak, že potok někde pod zemí stále existuje,“ pokračuje obvod.
Sobota, 13. dubna 2024, 14:01
Dvě zaniklé historické nádrže a tůň s vodou ze zámku Kozel obnovily Lesy ČR. Akce vyšla na devět milionů korun. Výletní místo poblíž oblíbeného zámku na Plzeňsku má přilákat turisty a návštěvníky zámeckého parku. Vede tam i naučná stezka z nedaleké...
Spolek expertů a proškolených dobrolníků připravuje návrh revitalizace potoka. Nejde jen o to, aby se vrátil do krajiny, ale aby došlo i k obnově okolí. V lokalitě by měl vzniknout mokřad i tůně. Místní ocení také novou cestu se stromořadím. „Úspěch projektu do velké míry závisí na spolupráci s vlastníky pozemků, zemědělci, státní správou i místní samosprávou,“ zdůraznil obvod.
S podrobnostmi ohledně projektu se může seznámit také veřejnost. Přednáška se bude konat 30. května od 18:00 v Malesickém dvoře. Kromě plánu revitalizace území představí autoři projektu model Živá krajina jako systémovou možnost oživení krajiny. Povídat ale budou také o příčinách i očekávaných dopadech změny klimatu, o problémech současné krajiny a její historii od 19. století, především z hlediska hospodaření s vodou. Jejich snažení podporuje Fond životního prostředí města Plzně.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.