Do konce letošního roku začnou první bourací práce v zadním traktu památkově chráněných městských lázní. Objekt, který posledních 30 let chátral, projde velkou proměnou. Z bývalého bazénu například vznikne společenský sál pro 550 lidí. Ve dvou čtyřpatrových přístavbách pak budou tělocvičny, klubovny či kanceláře. V příštím roce by kraj chtěl vybrat dodavatele stavby s tím, že celková revitalizace za 1,75 miliardy korun bude dokončena v roce 2026.
Ze tří příchozích nabídek na bourací práce ve dvoře městských lázní vybral kraj tu v hodnotě za bezmála šest milionů korun. „S výsledkem jsme spokojeni. Staveniště bude předáno bezprostředně poté, co podepíšeme s dodavatelem smlouvu a ta nabyde účinnosti. Pak má dodavatel tři měsíce na plnění smlouvy tedy na samotné bourání ve vnitrobloku,“ přiblížil náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí, investic a majetku Martin Záhoř (ANO).
Středa, 25. října 2023, 18:20
Jak by se měly proměnit prostory městských lázní, které posledních 30 let jen chátrají? Na to odpovídá výstava před Západočeským muzeem v Plzni. Zájemci se na desítce panelů dozvědí, že například z bývalého bazénu vznikne společenský sál pro 550...
Až do 16. listopadu může veřejnost prostřednictvím výstavy před Západočeským muzeem načerpat představu o tom, jak se lázně promění. Architektonickou studii zpracovalo pražské studio Evy Heyworthové. Postup kraje nicméně desítky architektů ostře kritizovaly. Psali jsme ZDE. „Jsme si vědomi náročnosti revitalizace a jisté kontroverze, kterou vyvolala. Přesto věřím, že nové prostory galerie, společenský sál a prostory a tělocvičny pro zájmové spolky budou plně vytížené a setkají se s pozitivními ohlasy. Jde nám všem o společný cíl, a to vrátit historické budově její pomyslný lesk a spojit jej s moderními trendy využití,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti).
„Nejtěžší bylo najít cestu, jak tam vrátit něco z historie, dohodnout se s památkáři a dále to, jak tam naskládat ten program, protože je na metráž strašně obsáhlý. Zastavujeme kompletně všechno, co můžeme, jak v rozloze, tak do hloubky i výšky," řekla Eva Heyworthová. Na návrhu pracovala od konce ledna se 17 lidmi včetně stavařů. Složité podle ní bylo proměnit památku na kulturní a společenský objekt, když byla postavená jako jednoúčelová s lázněmi, vanami a masážními stoly. Výstavním atriem, které všechny tři budovy propojuje, se podle architektky povedlo oddělit nové objekty. Místo původního jednoho vstupu tam budou tři, sál a galerie mají dvoupatrovou vstupní halu.
Galerie má čtyři patra, každé o ploše 520 metrů čtverečních, místnosti budou pět metrů vysoké a za nimi kanceláře v šesti patrech. Ve druhé menší přístavbě směrem k budově policie budou tři tělocvičny a horní patro bude také pro galerii. V nové střeše nad galerií bude dvoupatrový společenský sál pro 100 lidí. Ve staré budově bude kromě vstupů velký sál s ochozem v místě bývalého bazénu, pod ním sklady a dále zázemí pro účinkující a menší provozy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Stavba dalšího nesmyslu v centru města, zbytečnost jako galerie, a provoz zase bude hradit město, bravo ANO, Stan a Piráti a vlečka Pro Plzeň.
Městské lázně v Plzni - příklad moudrého nakládání polistopadových mocipánů s městským majetkem. A co bude s dalšími velkými budovami ve městě, které jsou již i více než deset let prázdné a nijak využívané. Že by se zase prodaly za hubičku nějakému zahraničnímu "investorovi", aby se po řadě let - až se někdo probudí - za mnohonásobně vyšší cenu nakupovaly zpět?
Není to škoda vyhodit tolik prachů na takovou pojebanou barabiznu?!A památkáři at jdou do píče,nemá to vůbec žádnou hodnotu!!!!