Systém Pátrač pomáhá s plánováním a přesným řízením rozsáhlých pátracích akcí. Impulzem pro jeho zdokonalení byl případ ztracené osmileté holčičky z října 2021. Několikadenního pátrání v okolí Čerchova se tehdy účastnilo 1400 pátračů a desítky psovodů. Co do rozsahu se jednalo se o největší akci za poslední roky. Zapojena byla také česká i německá policie. Nyní s touto aplikací seznámili plzeňští policisté své bavorské kolegy na cvičení v Domažlicích.
Jedním z důvodů pro pořádání dvoudenního cvičení v Domažlicích bylo i nedávné úspěšné mezinárodní pátrání po osmileté Julii. Dívenka strávila venku dvě chladné noci, než se ji podařilo najít. Do akce byly zapojené stovky policistů, hasičů i horských záchranářů. Byla to ale nakonec místní znalost hajného Domažlických lesů, který vystrašené a unavené děvče nakonec našel.
Středa, 13. října 2021, 10:03
Pohřešovaná osmiletá dívka odstartovala jedno z největších pátrání na území ČR za poslední roky. Do hledání se podle bavorské policie zapojilo až 1400 pátračů, desítky speciálně vycvičených psů a v neposlední řadě prohledával okolí také vrtulník....
Už v tomto případě využívala policie systém Pátrač, díky kterému může koordinovat velké množství pátracích týmů. Pátrání po holčičce se na německé straně hranice tehdy účastnila bavorská policie, a právě český systém je velmi zaujal.
„Ceníme si otevřené diskuse o tomto systému a výměny zkušeností s našimi německými kolegy. I když není v plánu jeho implementace do německého systému pátrání po pohřešovaných osobách, tato zkušenost nám poskytuje cennou zpětnou vazbu pro další vývoj Pátrače," uvedl Ondřej Zeman z Horské služby, který se cvičení zúčastnil se svou fenkou Enigmou.
Zmíněný systém Pátrač vyvíjí Česká zemědělská univerzita pro Ministerstvo vnitra ve spolupráci i s Horskou Službu už od roku 2016. Jedná se o digitální nástroj, který umožňuje přesné plánování, řízení a hodnocení pátracích akcí. Významně usnadňuje komunikaci mezi psovody, koordinátory a ostatními zúčastněnými jednotkami během pátrání. Pomocí interaktivní mapy a GPS lze v reálném čase sledovat pohyb všech jednotek v terénu, což výrazně zvyšuje efektivitu a bezpečnost pátracích akcí.
„Tohoto cvičení se zúčastnili němečtí kolegové z Bavorské policie, kynologové z německého výcvikového střediska z Herzogau a dalšími účastníky setkání byli členové Horské služby České republiky. Všichni zúčastnění kynologové hodnotili společné cvičení velice pozitivně a též ocenili předání praktických zkušeností z terénu,“ uzavřela policejní mluvčí Eva Červenková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.