Dnes, 08:31
Pořádné pozdvižení způsobil na přehradě Hracholusky na Plzeňsku rybář, který z vody překvapivě vytáhl na prutu obrovskou želvu. Ta se zuřivě bránila a rozhodně se nechtěla jen tak vzdát. Neobvyklý úlovek se stal velkou atrakcí. Na dravou a hodně divokou želvu se chodily dívat desítky návštěvníků přehrady.
„Rybář chytal na žížalu, na ‚položenou‘, a domníval se, že mu zabral kapr. Prut se pořádně ohýbal. Rybář bojoval a nakonec ke svému velkému údivu namísto kapra podebíral 35 centimetrů velkou želvu nádhernou, která měla háček zaseklý v tlamě,“ popsal úlovek pro Plzeňskou Drbnu Vladimír Čech, zástupce provozovatele Kempu Keramika, který je sám také zkušený rybář.
Želva pokračovala v boji i po vytažení na břeh a skutečně potvrdila, že je to nebezpečný dravec. „Syčela, škrábala, funěla a divoce kousala kolem sebe. Na první pokus překousla plastový vyprošťovač háčků. Nakonec se ji však podařilo z háčku vysvobodit,“ uvedl Čech. Nebylo to poprvé, kdy rybář na přehradě Hracholusky vytáhl z vody želvu. „Už se to předtím podařilo asi dvěma rybářům. Tato byla ale výjimečná svojí velikostí. Vážila přes dva kilogramy,“ konstatoval Vladimír Čech.
Ulovení želvy paniku na přehradě nevyvolalo, ale způsobilo u lidí velký zájem. Zejména děti si chodily tento neobvyklý úlovek prohlédnout ke stanu rybářů. Mohla by být pro člověka nebezpečná v okamžiku, kdyby se ji někdo pokoušel chytit. Díky svým silným čelistem je totiž schopna ukousnout člověku i prst. Rybář se želvě snažil pomoci, ale na druhou stranu moc dobře ví, že jde o invazivní druh, který v naší volné přírodě nemá co dělat. Želví polévku si ze svého úlovku nepřipravil. Kontaktoval jednu záchrannou stanici živočichů, kam želvu odveze, aby se o ni postarali.
Želvy nádherné jsou jedním z problematických invazních druhů, které se u nás vyskytují. Jejich majitelé si je mnohdy pořídili, aniž by si uvědomovali, že toto dlouhověké zvíře je poměrně náročné na chov. Situaci se obvykle rozhodli vyřešit tím nejhorším možným způsobem a želvy vypustili ven. U želv je problém i v tom, že u nás dokážou přezimovat.
„Dnes jsou želvy nádherné úplně všude. Jsou na Košuteckém jezírku, na Radbuze, v Boleváku a celé rybniční kaskádě. Ročně je těch nalezených želv kolem dvacítky, což je jen zlomek. Chytit je není snadné. Tato želva dokáže i v malé vodní ploše zlikvidovat místní populaci obojživelníků. V naší přírodě přežívají několik let, možná i desítky let. Tento problém tu evidujeme už dlouhé roky,“ řekl před nedávnem Plzeňské Drbně také šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.
Jedinou trochu utěšující zprávou je, že se v našich klimatických podmínkách želva nádherná nedokáže rozmnožovat. Naše léto je pro ni moc krátké. Není ale vyloučené, že se v následujících letech přizpůsobí vzhledem ke stále stoupajícím teplotám. To by znamenalo pro tuzemský ekosystém obrovský problém. Nemá totiž žádného přirozeného nepřítele.
Od roku 2022 platí v Česku nová pravidla pro invazní nepůvodní rostliny a živočichy z unijního seznamu. Lidé tyto druhy nesmí vypouštět, vysazovat, dovážet, převážet, uvádět na trh, ale i chovat nebo pěstovat na území EU. Za porušení podmínek chovu hrozí pokuta ve výši 100 000 korun.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám