Pá 14. 8. 2026Alan
Společnost

TOP 09 a ODS uctily památku Milady Horákové a Heliodora Píky u jejich pomníků v Plzni

RRedakce3 minuty čtení26. 6. 2020, 12:00
Na vzniku tohoto pomníku Milady Horákové se podíleli žáci 21. ZŠ v Plzni
Na vzniku tohoto pomníku Milady Horákové se podíleli žáci 21. ZŠ v Plzni · Foto: Eva Šafránková

Památku Milady Horákové, od jejíž smrti letos uplyne 70 let a Heliodora Píky, od jehož popravy uplynulo v neděli 71 let uctili společně v Plzni zástupci TOP 09 a ODS. Politici a podporovatelé obou stran se společně sešli nejprve u pomníku Milady Horákové před 21. základní školou v Plzni, který jí věnovali v roce 2015 žáci této školy.

„Před 70. lety 27. června 1950 byla ve vykonstruovaném procesu popravena Milada Horáková. Je třeba si neustále připomínat a odsoudit praktiky komunistické zvůle, kdy zinscenované procesy posloužily nejen k likvidaci politických odpůrců, ale i k zastrašení široké veřejnosti a potlačení jakéhokoliv projevu názoru, který byl v rozporu s jejich ideologií,“ řekla u památníku věnovanému Miladě Horákové krajská místopředsedkyně TOP 09 Ilona Jehličková.

Poté se všichni společně přesunuli na náměstí Generála Píky, aby také zde položili květiny k pomníku této osobnosti. Tento týden si totiž také připomínáme ještě jedno tragické výročí, které je navíc smutně spojeno s Plzní. Před 71 lety po šesté hodině ranní byl ve věznici na Borech popraven generál Heliodor Píka, jednalo se o politickou vraždou tehdejšího komunistického režimu.

„Heliodor Píka se necítil jako oběť a nikdy nezradil hodnoty, za které vždy bojoval. Bránil demokracii a svobodu proti totalitním režimům. Sešli jsme se dnes, abychom si nejen jeho odkaz, ale všechny zavražděné komunistickou mocí připomněli a dali najevo, že nám není lhostejná skutečnost, že jsou komunisté opět jednou z významných sil, ovlivňujících současnou politiku naší země,“ dodala Ilona Jehličková.

JUDr. Milada Horáková (1901–1950), česká právnička, politička, aktivní obhájkyně ženských práv, byla odsouzena ve vykonstruovaném politickém procesu a 27. června 1950 popravena na dvoře pankrácké věznice v Praze. Kvůli své neústupnosti během soudního procesu se stala později symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.

Její poslední slova před popravou zněla: „Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to, přeji vám to...“     

Plzeňský pomník věnovaný Miladě Horákové vznikl v rámci projektu Předškolí, ve školním roce 2014–2015. Na vzniku pamětního místa se podíleli žáci plzeňské 21. základní školy ve školním keramickém kroužku a tvoří jej desky s úryvky posledních dopisů Milady Horákové z vězení, které byly rodině předány až v roce 1990. 

Generál Heliodor Píka (1897–1949), legionář a velitel československé vojenské mise v Sovětském svazu byl popraven po vykonstruovaném soudním procesu 21. června 1949 v šest hodin a osm minut na dvoře plzeňské věznice na Borech. V posledním dopisu před popravou napsal: „Jsem přesvědčen, že nejde o justiční omyl, vždyť je to tak průhledné – že jde o politickou vraždu … Není ve mně zloby, nenávisti ani pomstychtivosti … studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost, zmizel smysl pro snášenlivost, pro svobodu myšlení a projevu.“

Pomník Heliodoru Píkovi, jehož autorem je akad. sochař Karel Němec, tvoří bronzový reliéfní portrét na žulovém kvádru. Byl odhalen 20. června 1993 z iniciativy Konfederace politických vězňů na náměstí, jež nese jeho jméno, před domem č. 9.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Vizualizace: projectstudio8Zprávy

Spojení města s přírodou, obvod představí obyvatelům plán proměny parku U Bazénu

Jeden z nejrušnějších plzeňských městských parků U Bazénu projde proměnou. Do budoucí podoby mohla promluvit také veřejnost. Lidé si pochvalovali velké množství zeleně, chyběly jim ale toalety nebo třeba menší kavárna. Všechny jejich podněty zahrnuli architekti do studie, kterou obvod po prázdninách představí místním občanům.

Plzeň vidí ostřeji. Alensa otevřela novou optiku, pásku přestřihl Radek BangaZprávy

Plzeň vidí ostřeji. Alensa otevřela novou optiku, pásku přestřihl Radek Banga

Západočeská metropole se dočkala moderního přístupu v péči o zrak. Populární prodejce kontaktních čoček a brýlí, optika Alensa, otevřel v Plzni svou zbrusu novou kamennou optiku. Slavnostní den si nenechal ujít ani dlouholetý ambasador značky, hudebník Radek Banga, který do nové pobočky vnesl svou typickou energii a dobrou náladu.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook