sobota 11. července 2020 Olga

Za neposkytnutí pomoci a za drogy uvalil soud v Plzni 6,5 roku

Do vězení na 6,5 roku odsoudil dnes Krajský soud v Plzni šestatřicetiletého Alexandra Černého za způsobení nehody, neposkytnutí pomoci těžce zraněnému spolujezdci a drogové delikty. Muž řídil loni v červnu osobní auto pod vlivem alkoholu a během jízdy si vzal ještě kokain. U Hošťky na Tachovsku nezvládl řízení a havaroval. Místo toho, aby se staral o stav dvou spolujezdců, vzal svého psa a přesvědčil jednoho ze svědků, aby ho odvezl do Plzně na veterinu, uvedl soud.

Trest si má Černý odpykat ve věznici s ostrahou. Soud mu na sedm let zakázal řídit auto.

Oba spolujezdci byli při nehodě zraněni. Osmadvacetiletý muž na zadním sedadle druhý den v nemocnici na těžká zranění hlavy zemřel. Kromě usmrcení z nedbalosti a neposkytnutí pomoci viní Černého obžaloba také z drogových deliktů. Podle ní v Praze nejméně čtyřikrát koupil od dealera vždy asi po 40 gramech kokainu. Čtvrtinu si nechal a zbytek předal dalším lidem. Podle spisu měl doma přes kilogram směsi s psychotropní látkou.

Kvůli obvinění z obchodování s drogami hrozilo Černému až dvanáctileté vězení. Státní zástupce v závěrečné řeči navrhoval osm let vězení a pět let zákazu řízení, obhajoba naopak žádala podmíněný trest. Rodiče a sestra zemřelého spolujezdce požadovali za duševní útrapy dohromady šestimilionové odškodné. Žalobce i obhajoba je označili za nepřiměřené a navrhli snížení. Soud přiznal rodičům po 400 tisíc korunách a sestře 300 tisíc korun. Dalšího téměř půl milionu má Černý zaplatit firmě, jíž patřilo auto, které řídil.

Černý řekl, že všeho lituje. Přiznal vinu na nehodě, požití alkoholu i kokainu při jízdě. Odmítl ale, že by se zachoval vědomě špatně. Po nehodě byl prý zmaten, otřesen a v šoku. Viděl, že lidé z aut, která u nehody zastavila, kontrolují jeho vůz a pomáhají jeho spolujezdcům. Myslel si prý proto, že by tam lépe pomoci neuměl.

O drogách tvrdil, že se vždy domluvili se známými, dali dohromady peníze a on jel sám nebo ještě s někým drogu obstarat. Víc než kilogram směsi, která se u něj doma našla, byla podle něj přírodní pryskyřice ze skořicovníku. Má údajně vlastnosti drogy, ale není zatím v tuzemsku na seznamu nelegálních látek, tvrdil u soudu. Látku si prý u něj uschoval známý. Původně na policii přiznal, že ji koupil na internetu.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, soud, nehoda, drogy, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.