Podvodníci inkasují statice korun při fingovaném prodeji bagrů přes internet

Autoři | Foto Pixabay.com

Hned dva případy podvodného prodeje bagru vyšetřují kriminalisté z Klatovska a z Plzně. V obou neznámý pachatel nabízel stroj na internetu a dokázal z důvěřivých kupců vylákat statisíce korun. Nelze vyloučit, že spolu tyto případy souvisejí.

Policisté na oddělení hospodářské kriminality v Klatovech přijali oznámení o podvodu. Prostřednictvím internetu s nabídkou věcí i motorových prostředků se neznámý pachatel vydával za cizince a na inzertním portálu nabízel k prodeji mini bagr.

„Podle pokynů prodejce poškozený oznamovatel z Klatovska zaslal z účtu svého zaměstnance vedeném v peněžním ústavu, na účet prodejce finanční částku 648 310 Kč. Po bezhotovostním převodu požadované částky podezřelý zaslal na e-mail muže fakturu i s termínem dodání bagru, ale následně přestal komunikovat. Bagr nepředal, finanční obnos nevrátil,“ informovala mluvčí policie Dana Ladmanová. Policisté věc vyšetřují pro podezření ze spáchání podvodu.

Na policisty obvodního oddělení Plzeň 2 se obrátila žena, která se také stala obětí podvodného jednání při koupi zboží na internetu. „Poškozená si na internetovém portálu vyhlédla inzerát, jehož inzerent nabízel prodej bagru. Na ten zareagovala a po vzájemné emailové komunikaci zaslala bezhotovostním převodem na dohodnutý bankovní účet částku 70 tisíc korun. Od přijetí platby neznámý inzerující přestal komunikovat, uvedené zboží nedodal a zaslané peníze do dnešního dne nevrátil,“ popsala druhý a velmi podobný případ podvodu mluvčí plzeňské policie Veronika Hokrová.

Pozor při nákupech na intenretu, podvodníků přibývá

Podvodníci nabízejí v poslední době velmi často na portálech použitého zboží k prodeji různé motorové prostředky. Důvěřivý občan uhradí kupní cenu nebo zálohu na uvedené bankovní účty a takto objednanou věc neobdrží.

Nabídky mají téměř shodný scénář. „Po dohodě s prodejcem, přes e-mail komunikace nebo telefonicky se zákazník domluví, že k uhrazení dojde prostřednictvím bezhotovostního platebního styku z účtu poškozených. Pachatelé komunikují i z různých zahraničních telefonních čísel a e-mail adres, používají nepravdivá jména, neexistující telefonní čísla nebo i údaje osob, které netuší, že jejich osobní údaje někdo zneužívá,“ řekla mluvčí policie Ladmanová.

Zákazníci by si při obchodování na internetu měli prověřit obchod a recenze uživatelů. Platbu by neměli uhrazovat předem, policie eviduje množství zneužívání podezřelých e-shopů. Každý obchodník na internetových stránkách musí poskytovat své identifikační údaje i nákupní řád, obchodní a reklamační podmínky.

„Doporučujeme nechat si zaslat zboží na dobírku, před úhradou zásilku zkontrolovat nebo preferovat osobní převzetí. Pokud je cena zboží podezřele nízká, může se jednat o podvod. Před bezhotovostní platbou do zahraničí buďte obezřetní! Upozorňujeme občany či případné zájemce o koupi zejména motorových vozidel i zemědělských strojů, aby byli při výběru prozíraví. Objasňování této trestné činnosti je velmi složité. Občané mnohdy podvodníkům přímo „nahrávají“, protože se chovají důvěřivě a lehkovážně,“ varuje mluvčí policie.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky podvod, internetový podvod, prodej bagru, Plzeňský, Internet, bagr, policie, Plzeň, okres Klatovy, Klatovy

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.