neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Podvodníci inkasují statice korun při fingovaném prodeji bagrů přes internet

Hned dva případy podvodného prodeje bagru vyšetřují kriminalisté z Klatovska a z Plzně. V obou neznámý pachatel nabízel stroj na internetu a dokázal z důvěřivých kupců vylákat statisíce korun. Nelze vyloučit, že spolu tyto případy souvisejí.

Policisté na oddělení hospodářské kriminality v Klatovech přijali oznámení o podvodu. Prostřednictvím internetu s nabídkou věcí i motorových prostředků se neznámý pachatel vydával za cizince a na inzertním portálu nabízel k prodeji mini bagr.

„Podle pokynů prodejce poškozený oznamovatel z Klatovska zaslal z účtu svého zaměstnance vedeném v peněžním ústavu, na účet prodejce finanční částku 648 310 Kč. Po bezhotovostním převodu požadované částky podezřelý zaslal na e-mail muže fakturu i s termínem dodání bagru, ale následně přestal komunikovat. Bagr nepředal, finanční obnos nevrátil,“ informovala mluvčí policie Dana Ladmanová. Policisté věc vyšetřují pro podezření ze spáchání podvodu.

Na policisty obvodního oddělení Plzeň 2 se obrátila žena, která se také stala obětí podvodného jednání při koupi zboží na internetu. „Poškozená si na internetovém portálu vyhlédla inzerát, jehož inzerent nabízel prodej bagru. Na ten zareagovala a po vzájemné emailové komunikaci zaslala bezhotovostním převodem na dohodnutý bankovní účet částku 70 tisíc korun. Od přijetí platby neznámý inzerující přestal komunikovat, uvedené zboží nedodal a zaslané peníze do dnešního dne nevrátil,“ popsala druhý a velmi podobný případ podvodu mluvčí plzeňské policie Veronika Hokrová.

Pozor při nákupech na intenretu, podvodníků přibývá

Podvodníci nabízejí v poslední době velmi často na portálech použitého zboží k prodeji různé motorové prostředky. Důvěřivý občan uhradí kupní cenu nebo zálohu na uvedené bankovní účty a takto objednanou věc neobdrží.

Nabídky mají téměř shodný scénář. „Po dohodě s prodejcem, přes e-mail komunikace nebo telefonicky se zákazník domluví, že k uhrazení dojde prostřednictvím bezhotovostního platebního styku z účtu poškozených. Pachatelé komunikují i z různých zahraničních telefonních čísel a e-mail adres, používají nepravdivá jména, neexistující telefonní čísla nebo i údaje osob, které netuší, že jejich osobní údaje někdo zneužívá,“ řekla mluvčí policie Ladmanová.

Zákazníci by si při obchodování na internetu měli prověřit obchod a recenze uživatelů. Platbu by neměli uhrazovat předem, policie eviduje množství zneužívání podezřelých e-shopů. Každý obchodník na internetových stránkách musí poskytovat své identifikační údaje i nákupní řád, obchodní a reklamační podmínky.

„Doporučujeme nechat si zaslat zboží na dobírku, před úhradou zásilku zkontrolovat nebo preferovat osobní převzetí. Pokud je cena zboží podezřele nízká, může se jednat o podvod. Před bezhotovostní platbou do zahraničí buďte obezřetní! Upozorňujeme občany či případné zájemce o koupi zejména motorových vozidel i zemědělských strojů, aby byli při výběru prozíraví. Objasňování této trestné činnosti je velmi složité. Občané mnohdy podvodníkům přímo „nahrávají“, protože se chovají důvěřivě a lehkovážně,“ varuje mluvčí policie.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky podvod, internetový podvod, prodej bagru, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.