Počasí dnes-5,5 °C, zítra-4,2 °C
Středa 19. února 2025  |  Svátek má Patrik
Bez reklam

Šavle usmrtila v roce 1931 rozběsněného řeznického pomocníka při potyčce s četníkem na nádraží

Autoři | Foto Se svolením Policie ČR

Poslední obětí šavle v historii Plzně se stal v roce 1931 řeznický pomocník Leopold Černý. Nechvalně proslulý výtržník a násilník doplatil na to, že se pustil kvůli banální kontrole na nádraží do divoké rvačky s četníkem. To neměl dělat, protože muž zákona byl mimo jiné vyzbrojen i šavlí. A neváhal ji použít.

Šavle, revolver a obušek patřily k vyzbroji rakouské policie a po roce 1918 je převzali českoslovenští muži zákona. Šavle spíše symbolizovala autoritu státní moci a byla k sebeobraně policisty použita velmi zřídka. To se ale stalo ve večerních hodinách na plzeňském seřaďovacím nádraží. Tam přišel úředník Československých státních drah zkontrolovat vagón s přepravovanými koňmi. Jeho úkolem bylo zjistit, zda jsou všechny doklady v pořádku.

Text vznikl ve spolupráci s plzeňským nakladatelstvím Starý most, které vydalo publikaci 100 zajímavostí ze staré Plzně III. Najdete tam celou řadu úžasných historek a kuriozit. 

Drážní úředník požádal o předložení dokladů doprovázejícího závozníka, kterým byl řeznický pomocník Leopold Černý z Velvar. Doklady pro transport koní byly řádně vystaveny, ale závozník nemohl předložit platnou jízdenku a nehodlal z doprovodného vagónu vystoupit. Proto poslal zaměstnanec drah pro strážníka, který měl na nádraží službu. Ani tomu se nedařilo sjednat pořádek a dočkal se od již pořádně naštvaného řeznického pomocníka nadávek a výhrůžek násilí.

Po slovní výměně názorů nakonec Černý přeci jen vystoupil, ale ještě u vagónu se na četníka zběsile vrhl. Výzvy ke klidu se míjely účinkem, a tak policista použil obušek. To Černého ještě více rozběsnilo a stokilový řeznický pomocník způsobil napadenému několik krvavých zranění. Povolaná posila bohužel stále nepřicházela a agrese útočníka se neustále zvyšovala. Napadený četník proto tasil služební šavli a Černého udeřil její plochou stranou dvakrát do hlavy.

Ani to ale rozběsněného pořízka nezastavilo a zápas dál pokračoval. Útočník se pokoušel vyrvat zbraň z rukou strážníka, který už se jen bránil a ustupoval ke stěně vagónu. Šavli si opřel o bok. Řezník se na něho znovu vrhnul, ale naběhl přímo na hrot šavle, který mu vnikl do hrudníku. V tu chvíli dorazila posila tří policistů a s nimi lékař Exner, který však mohl jen konstatovat smrt útočníka, způsobenou krvácením do plic.

Incident se velmi pečlivě vyšetřoval a komise zjišťovala, zda bylo použití šavle k obraně přiměřené situaci. Na základě výpovědí svědků potom komise dospěla k jednoznačnému závěru. Po útocích na četníka, který byl nucen tasit šavli v krajním ohrožení, si nepříčetně rozzuřený Černý sám na šavli naběhl a stal se obětí vlastního násilí.

Dodatečně vyšlo najevo, že výtržník byl již několikrát trestán pro násilné činy a ublížení na těle a byl na něj vydán zatykač pro podvod. A tak se rabiát Černý stal poslední obětí šavle v historii města Plzně.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky šavle, strážník, šavle zabíjela, policejní šavle, smrt násilníka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Šavle usmrtila v roce 1931 rozběsněného řeznického pomocníka při potyčce s četníkem na nádraží  |  Krimi  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.