Počasí dnes0 °C, zítra3,5 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Policie loni vyšetřovala sedm vražd na území Plzeňského kraje, kriminalita je na tom jako před pandemií

Autoři | Foto Jan Luxík

Policisté za minulý rok evidují 10 207 trestních činů na území Plzeňského kraje. V porovnání s rokem 2021 jde o nárůst téměř o čtvrtinu. Velmi se na tom ale podepsala vládní protiepidemická opatření, díky kterým kriminalita předloni naopak významně poklesla. V roce 2022 došlo k sedmi vraždám, z toho tři byly pokusy a dvě dokonané. Jedna stále čeká na své objasnění.

„Rok 2021 je stejně jako rok 2020 velmi ovlivněn opatřeními v souvislosti s šířením covidu-19. Jde o opatření spojená s omezením mobility obyvatelstva, kdy došlo k poklesu kriminality na území celé republiky. Pokud budeme srovnávat rok 2021 a 2022, tak uvidíme významný nárůst kriminality, ale za poslední standardní rok považujeme rok 2019,“ vysvětlil úvodem krajský policejní ředitel Jaroslav Vild.

Zavražděný a znetvořený muž pocházel z komunity bezdomovců, policie uvítá případné svědky

Kriminalisté intenzivně pracují na momentálně nejsledovanějším případu vraždy v Plzni. Krajský policejní ředitel dnes potvrdil, že tělo nalezené v řece Berounce bylo zohavené. Chyběla mu hlava a mělo mnohočetná bodnořezná poranění. Dále doplnil, že...

 

V kraji se policie zabývala 695 násilnými trestnými činy, což je o 54 víc než v roce 2021. Z toho se jim podařilo objasnit 53 procent případů. Do této kriminality vyšetřovatelé řadí i vraždy, kterých se vloni stalo sedm, přičemž tři z v PlzniJedna loňská vražda zůstává neobjasněná. „V ostatních případech už pachatelé stanuli před soudem nebo na něj čekají,“ doplnil náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování Michal Krejbich

„Ve většině případů použili pachatelé ke spáchání skutku nůž, v jednom případě střelnou zbraň a v jednom případě došlo ke škrcení oběti," popsal Vild. Podle jeho slov dochází k těmto skutkům v domácím prostředí a mezi lidmi, kteří se dobře znají.

Nejčastěji policie řeší krádeže a vloupačky

Nejčastěji se policie zabývá majetkovou trestní činností. Jednalo se celkem o 2 198 skutků, což je o 140 více než v roce 2021. Většinou šlo o vloupačky a krádeže, jež mají na svědomí ve většině případů recidivisté a drogově závislí. „Souvisí to také s tím, že lidé už nepracují doma na home office a zloději využívají situace, že jsou domy a byty opuštěné. Zaměřují se i na vloupání do sklepů, kde kradou hlavně sportovní vybavení,“ uvedl Krejbich.

Nemalý podíl kriminality tvoří i podvody v rámci internetového prostředí. Pravidelně vás informujeme o případech, kdy lidé uvěřili podvodníkovi a poslali mu veškeré své úspory. Mnohdy se jedná také o vydírání prostřednictvím intimních fotografií.

Dva důvěřivci poslali své intimní fotografie známým z internetu, ti je obratem začali vydírat o statisíce

Své intimní fotografie poslali nezávisle na sobě dva lidé z Tachovska osobám, se kterými se seznámili na sociálních sítích. Ti se je následně snažili vydírat o statisíce korun výměnou za to, že jejich fotografie nezveřejní.

„Tuto IT kriminalitu sledujeme a máme na to speciální analytické programy a specialisty. V loňském roce jsme sestavili tým, který se kyberkriminalitou zabývá. Přes 50 procent případů jsou podvody, kdy se pachatel snaží získat přístupy k počítači a bankovním účtům oběti,“ uvedl Krejbich.

Také v oblasti drogové kriminality posílili policisté své týmy. Takzvaný TOXI tým funguje v Plzni, Tachově a do budoucna by měl být také na Klatovsku. Loni řešili ve spojitosti s výrobou a distribucí drog 181 případů. Nejvíce se jedná o obchod s metamfetaminem a marihuanou. Opět se ale vrací kokain a extáze.

VIDEO: Policie při razii na pěstírnu konopí objevila i několik amatérsky upravených a zakázaných zbraní

Na dvě in-doorové pěstírny konopí si došlápl plzeňský Toxi tým. V rukou kriminalistů skončili dva muži, přičemž u jednoho z nich našli při domovní prohlídce několik zbraní včetně nábojů. Dvě z nich byly navíc amatérsky upravené. Podle vyšetřovatelů...

„V souvislosti s drogovou kriminalitou jsme zajistili finanční hotovost v souhrnné částce 3 miliony korun a dále i movitý majitek milionové hodnoty,“ vyjmenovává krajský policejní ředitel. Mezi zabavenými věcmi byla auto, motocykl, bagr, vybavení pěstíren a dokonce i zbraně.

Téměř 49 procent všech trestných činů se loni stalo v Plzni, kde kriminalita meziročně stoupla téměř o 30 procent, Nejméně skutků bylo na Rokycansku, a to 584, meziročně o pět procent více.

Ohodnoť článek

Štítky policiie, kriminalita, statistika, vraždy, krádeže, drogy, kyberpodvody

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Burian

Stále zvyšovat tresty recidivistů dokud je to nepřestane bavit. Ve výkonu trestu pracovat na zapojení do normálu, např vyučení v oboru kde je nedostatek pracovníků ?

Pátek, 10. března 2023, 09:00Odpovědět

Policie loni vyšetřovala sedm vražd na území Plzeňského kraje, kriminalita je na tom jako před pandemií  |  Krimi  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.