Počasí dnes-3 °C, zítra-6 °C
Neděle 3. prosince 2023  |  Svátek má Svatoslav
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

KOMENTÁŘ: Proč podpořím konsolidační balíček

Stát žije na dluh. Utrácí víc, než kolik má, a pokud s tím nic neuděláme, dopadne to s námi hodně špatně. Proto musíme jednat hned. To je ta nejstručnější a zcela pravdivá odpověď na provokativní nadpis mého dnešního zamyšlení.

Současná vláda převzala státní finance v hrozivém stavu. Pod záminkou covidu se ze státního rozpočtu stal pomyslný cedník, kterým prší veřejné zdroje všemi směry. Víme, že to ve skutečnosti bylo proto, aby si předchozí politická reprezentace naklonila lidi na svou stranu. A jsem vážně rád, že jí to nevyšlo. Nicméně nyní stojíme před rozvrácenými financemi, stále vysokou inflací a nemůžeme strkat hlavu do písku. 

Pokud nic neuděláme, stát bude hospodařit s neuvěřitelnými schodky v rozpočtu. Jde o stovky miliard. Ty budeme muset stejně jednou zaplatit. Ročně jen na úrocích budeme platit přes 90 miliard korun a brzy to bude dokonce rovná stovka. To jsou ohromná čísla. Nic s tím nedělat, znamená hrát hru „po nás potopa“. A to opravdu nechci. 

Proto se jako poslanec a člen rozpočtového výboru aktivně podílím na vyjednávání o konečné podobě celého balíčku. Stal jsem se jeho zpravodajem, což znamená, že je mým úkolem provést návrh legislativním procesem v Poslanecké sněmovně. Kompromis, o kterém se pořád ještě jedná, ale podle mého názoru naší zemi a jejímu hospodaření rozhodně pomůže.

Celý balíček stojí především na úsporách, na omezování výdajů státu. Obsahuje i změny daní, které chceme spravedlivě rozložit tak, aby dopad na lidi byl pokud možno co nejnižší. Například vůbec neomezuje sociální dávky, což se v minulosti opakovaně stávalo. Škrty jsou dvakrát vyšší, než jaké plánujeme nové výnosy. Zároveň mě těší, že jedním z efektů balíčku bude i tlak na snižování inflace. Ta bohužel zasahuje pracovité a zodpovědné, kteří si spořili na horší časy. A právě plýtvání a nafouknuté výdaje státu byly jedním z jejích hlavních spouštěčů.

Jsem zvědav, jak se při jednání o balíčku zachová opozice. Ví, že řešíme problémy, které oni způsobili. Mají ale příležitost pomoci s jejich řešením. V roli zpravodaje budu velmi pečlivě procházet každý pozměňovací návrh, který bude předložen. Po prvním čtení a „výkonech“ některých kolegů mám ovšem obavy, že namísto seriózní diskuze o nápravě rozpočtu se celá debata promění v nekonečné obstrukce bez špetky racionálního obsahu. Nevadí, jsme připraveni i na tuto situaci.

Při hlasování balíček samozřejmě podpořím. Nikdo z nás nemá radost z toho, že se musí dělat. Do Poslanecké sněmovny jsem ale nekandidoval proto, abych před odpovědností utíkal nebo se jí vyhýbal. Věřím, že to lidé chápou. 

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto poskytnuto Jiřím Havránkem

Štítky komentář, Jiří Havránek, sněmovna, konsolidační balíček

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jiří Svoboda

Covid nadělal rotyku nejen po celé Evropě, dá se říci, že po celém světě. Nikdo nevěděl, jak se s touto dosud nepoznanou hrozbou vypořádat, takže se to řešilo chaoticky po celé planetě. Vyčítat tedy něco předešlé vládě je projevem slaboduchosti a nekompetence. Troufám si říci, že kdyby nás Covid potkal za působení současné neschopné pětikoalice, vymřela by v naší nešťastné zemi půlka populace. Současný apatykář Válek, za jehož působení zmizelo z našich lekáren kvantum léků a není ani penicilín, je toho dostatečným důkazem. Je pro nás útěchou, že jak nás ujistila ,,ministryně" obrany, geniální krasavice inteligentní Černochová, že Vlastík má rád tanky Leopard a hrozně jim fandí. Je úžasné, jakými úspěchy se tato vláda může pochlubit. Neustále jsme krmeni cancy o tom, jak za totáče nebyly banány, stály se na ně fronty, ale už nikdo ani nepípne, že teď si při angíně nemůžete pořádně dát ani Paralen, natož antibiotikum, protože prostě není! Tak ať si ti blbečkové, kteří nás těmito kydy krmí, dají až onemocní, kilo banánů a zakousnou to kiwi. Do hrozivého stavu, dostala finance a celou zemi tato vláda, která by za to měla nejen co nejrychleji odejít, ale měla by stanout před řádným soudem. A spolu s ní by se mělo zodpovídat i 108 všeho schopných korytářů z Parlamentu, kteří této pakáži dělají křoví...

Neděle, 24. září 2023, 13:23Odpovědět

Karel Poláček

Současná vláda převzala státní finance v hrozivém stavu. Proto udělala všechno pro to, aby se jejich stav zhoršil ještě více. Kromě zrušení EET, která do rozpočtu přece jen nějaký ten milion, ba i miliardu přinesla, si předvídavě zvýšila své příjmy tak, aby její členové a další činitelé na chystaných tzv. opatřeních nebyli škodní. Nějakou podporu ze strany jisté části voličů (kteří na zrušení EET vydělali) si přece zajistit musí. Namísto rázných škrtů v dotacích kdekomu si vláda s největším počtem ministrů a náměstků v dějinách vymyslela dotační tituly další, opět za miliardy. Pan poslanec by měl porovnat své příjmy s tím, kolik peněz měsíčně přiteče do kapsy všem těm, kdo svojí prací vytvářejí skutečné materiální hodnoty, z nichž společnost žije. O příjmech průměrných důchodců není ani třeba se zmiňovat. Jak před časem řekla jedna politička z ODS "oni jsou na skromný život zvyklí, oni se uskrovní". Tak je lze ostříhat jako stádo ovcí.

Neděle, 30. července 2023, 10:22Odpovědět

Jaroslav Pokorný

Je mi tě líto ale jak je vidět i tací jsou mezi námi !!!

Sobota, 29. července 2023, 07:25Odpovědět

KOMENTÁŘ: Proč podpořím konsolidační balíček  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.