středa 28. října 2020 Státní svátek

Do přístavby Stodské nemocnice se nastěhovala gastroenterologie a v novém je i JIP a plicní ordinace

Přízemní podlaží přístavby ambulantního traktu a sousední rekonstruované prostory dnes zprovoznila Stodská nemocnice. Díky postupné modernizaci získala nemocnice monitorovaná lůžka interního oddělení, gastroenterologii a dvě nové ambulance.

Spodní suterénní část přístavby ambulantního traktu se otevřela v únoru před příchodem pandemie koronaviru. Jsou v ní hlavně rehabilitační pracoviště. Od tohoto týdne se začíná plně využívat i horní podlaží přístavby.

„Do těchto nových prostor se přestěhoval provoz gastroenterologie. Dosud byla v zadním lůžkovém traktu, kde má ale vzniknout nové lůžkové oddělení následné péče. Zároveň tam ve třech místnostech neměla úplně ideální prostorové podmínky, což se nyní zlepší,“ říká ředitel Stodské nemocnice Alan Sutnar s tím, že provoz bude mít nově samostatnou ambulanci, dva sálky pro gastroskopické a kolonoskopické výkony, dospávací místnost pro pacienty po narkóze a také větší zázemí pro personál.

„Pacienti budou mít větší komfort, více soukromí po zákroku a zvýší se i kapacita tohoto oddělení, které se zabývá diagnostikou a léčbou orgánů trávicího traktu. I v návaznosti na personální posílení chirurgického oddělení plánujeme například více výkonů na tlustém střevě a vůbec častější indikaci léčby trávicího traktu přímo v naší nemocnici,“ doplňuje přínosy šéf krajských nemocnic Marek Kýhos. Přístrojové vybavení obnovila gastroenterologie prakticky kompletně v loňském roce.

Protože přístavba navazuje na pravé křídlo ambulantního traktu, dočkala se úprav i tato původní část objektu nemocnice, kde je mimo jiné jedna z lůžkových stanic JIP. Ta se částečně posunula a především modernizovala. Ocení to jak pacienti, tak i zaměstnanci. A v těsné blízkosti vznikly i dvě nové ambulance – plicní a ORL.

„Plicní ambulance byla dosud mimo areál nemocnice. Nyní bude se všemi provozy pod jednou střechou a v novém. Ambulance ORL se dosud střídala v jedné ordinaci s oční. Teď bude mít nové zázemí,“ doplňuje ředitel nemocnice.

Stodská nemocnice byla postavena v 60. letech. Důležitých rekonstrukcí a úprav se pak dočkala v 80. a 90. letech, ale nejvýznamnější modernizace začaly po roce 2014. Rekonstruovaly se operační sály a porodnice, kompletně se obnovovalo přístrojově a částečně stavebně radiodiagnostické oddělení a nakoupila se počítačová tomografie (CT), nemocnice má nové laboratoře, lékárnu, jídelnu i kuchyni a od února také rehabilitaci.

Za poslední roky zde proinvestoval vlastník nemocnice Plzeňský kraj přes 200 milionů korun. „Přístavba ambulantního traktu vyšla na 21 milionů korun a rekonstrukce JIPky a části ambulancí na 4,5 milionu. Před měsícem také začala první ze tří etap rekonstrukce oddělení následné péče. Celá tato investice přesahuje 50 milionů,“ vyčísluje poslední významné úpravy radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD).  

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto NPK

Štítky Stodská nemocnice, rekonstrukce, interní oddělení, lůžka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.